De gevolgen van bui-oscillaties in havens langs de kust Zolang door de Rijkswaterstaat doorlopende getijwaarnemingen worden verricht, zijn vooral langs onze kust veelvuldig storingen in de normale getijbeweging geconstateerd. Deze storingen, die door meteorologische omstandigheden worden veroorzaakt, zijn van tweeërlei aard, nl.: 1. langzaam verlopende storingen die veroorzaakt worden door opstuwing door wind, en 2. storingen die veroorzaakt worden door snelle veranderingen in de meteorologische omstandigheden, zogenaamde buien. De daardoor optredende variaties in de water standen worden bui-oscillaties genoemd. Bui-oscillaties zijn reeksen van verstoringen, die soms zeer onregelmatig, maar dikwijls ook opvallend regelmatig verlopen. Men spreekt wel van buistoten in het geval van min of meer solitaire verstoringen van de waterspiegel. Ook dergelijke verstoringen worden gevolgd door een reeks van onregelmatige in grootte afnemende bewegingen van de waterspiegel. Een duidelijk onderscheid tussen buistoten en bui-oscillaties is dan ook vaak nauwelijks aan te geven. Bij het bepalen van de ontwerphoogte van zeewaterkerende dammen en dijken wordt tegenwoordig met het optreden van bui-oscillaties en buistoten rekening gehouden. Zie het rapport van de Deltacommissie, deel 4, bijlage III.5. Ook in het artikel 'Enkele beschouwingen over de bepaling van de hoogte van zeedijken', verschenen in het voor gaande nummer (32) van het Driemaandelijks Bericht van de Deltawerken, worden bui oscillaties en buistoten vermeld. In plaats van de term bui-oscillaties wordt ook wel het woord 'seiches' gebruikt, dat aanvankelijk diende ter aanduiding van door meteorologische omstandigheden veroorzaakte schommelingen in het Zwitserse merengebied. In het vervolg zullen storingen in de meer of minder regelmatige beweging van de waterspiegel in havens die door bui-oscillaties op zee worden veroorzaakt, seiches ge noemd worden. Seiches kunnen in havenbekkens, vooral in havens aan zee zoals IJmuiden en Scheve- ningen, aanmerkelijk grotere amplitudes hebben dan de bui-oscillaties op zee waarvan ze afhankelijk zijn; hoeveel groter wordt in belangrijke mate bepaald door de afmetingen van deze havens, zoals in dit artikel zal worden aangetoond. leder bekken dat aan één zijde in open verbinding staat met de zee of een rivier zal in zijn mond optredende verstoringen van de getijbeweging in min of meerdere mate versterken. Als voorbeeld is de invloed van bui-oscillaties op het verticaal getij te Hoek van Holland in de nacht van 4 op 5 november 1961 weergegeven. 134

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 24