het vervaardigen van hardhouten be schermingsschotten voor de drijvende ge- leidewerken, en met de werkzaamheden ter conservering van de stalen buizen en andere stalen onderdelen. Op de toeleveringsbedrijven is men bezig met het maken van betonpalen, betonnen loopbruggen en 30 m lange secties en an dere stalen onderdelen voor de geleide- werken. Het eerste gedeelte van de zuidelijke voorhaven van de Volkeraksluizen te Willemstad In het afgelopen kwartaal kwam de uit breiding van de terreinen ten westen van het sluizencomplex inclusief de glooiin gen van gevlijde stortsteen langs de Geu! van Maltha vrijwel gereed. Het glooiings systeem werd ter plaatse van de bouwput voor de doorlaatcaissons aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. De ter rein-uitbreiding werd grotendeels voor zien van een laag grond ter dikte van 80 cm, waarop beplanting zal worden aangebracht. Ook de afsluitdijk met terrein vanaf het zuidelijkste punt van de ringdijk van de bouwput tot de bandijk van de Sabina- Henricapolder is bijna gereed. In uitvoering is de uitbouw van de haven- dam van de voorhaven, waartoe reeds in een vroeg stadium de bezinking werd aangebracht. De verdere opbouw ge schiedt met mijnsteen, die rechtstreeks uit de schepen in de dam wordt gelost. Achter deze mijnsteen wordt zand gespo ten. De specie wordt door twee cutterzui gers, t.w. de 'Rupel' en de 'Amsterdam I', onttrokken aan het bekken van de voor haven. Er werd reeds ruim 800 000 m3 zand in de te maken werken geperst. Helaas bleek het zand van slechte kwaliteit; het veroor zaakte door zijn slechte ontwatering veel moeilijkheden op de storten. Voorts werd beneden een peil van N.A.P. - 4 m de slechte grond verwijderd. In het geheel dient 766 000 m3 specie te worden gecutterd en geperst in het daartoe ge vormde grondstort. Zodra voldoende zand achter de mijnsteenkaden van de havendam zal zijn geperst, kunnen in een hoog tempo vóór het naderende win terseizoen de glooiingen tot een ver antwoord peil worden opgetrokken. D. De werken tot indijking van de lauwerszee De bouw van het dijkvak aan de Friese kust vordert goed. Met het zandlichaam werd de bestaande zeedijk bereikt. Het persen van zand was aan het einde van de verslagperiode bijna voltooid. De be kledingen worden in een vlot tempo aan gebracht, dank zij het mooie weer na de bouwvakvakantie. Voor de kop van het dijkvak werd aan de westelijke rand van de diepe stroomgeul, het vaarwater naar Oostmahorn, een inbaggering gemaakt en met zinkstukken vastgelegd ten be hoeve van het toekomstige sluitgat. Een zelfde inbaggering werd gemaakt aan de oostkant van de geul; de begrenzingen van het sluitgat zijn hiermee vastgelegd. Van de uitwateringssluizen is de onder bouw van de westelijke kokergroep thans op hoogte. Aan de Waddenzeezijde van de sluizen zijn boven het kokerdek betonnen bakken aangebracht, die aan de bovenzijde hel lend zijn afgewerkt, zodat het dijkprofiel ononderbroken over de sluizen kan door lopen. Deze bakken worden gevuld met schuimslakken, afgedekt met een laag as faltbeton. De schuimslakken zijn gekozen vanwege hun laag volumegewicht - 750 kg/m3 en ook omdat de energie van op het beloop brekende golven door dit materiaal wordt geabsorbeerd en omge zet in een elastische volumeverandering. De ontgraving voor de bouw van de schutsluis en het aanbrengen van de be malingsinstallatie werden voortgezet. Met de aanmaak van de benodigde be tonpalen werd een aanvang gemaakt. 221

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 57