De lager gelegen begroeiingszones tussen het huidige H.W. en L. W., die thans zo ster bijdragen tot het zeer dynamische karakter van het Biesboschlandschap, zullen gemiddeh hoger komen te liggen en smaller worden, waarbij het beeld vanaf het water geziei waarschijnlijk eenvormiger zal worden. De slikken en zandplaten zullen min of mee permanent onder water verdwijnen, waarbij op bepaalde gedeelten riet, biezen en ruigter een grotere kans krijgen. Ook al omdat de stroomsnelheden belangrijk zullen afnemen en het met het water meegevoerde sediment sneller zal bezinken, zal er een zekere kans bestaan dat vooral de kleinere killen dichtgroeien. Deze kans wordt uiteraard kleiner als men de killen uitdiept, terwijl tevens valt te bedenken dat de totale hoeveelheid sedimen die de Biesbosch jaarlijks met het pulserende getij binnentrekt, zal afnemen. De dierenwereld zal zich aan het veranderend milieu aanpassen. Ook hier enerzijds eer verarming, anderzijds een verrijking. Resumerende kan worden geconstateerd dat het Biesboschlandschap in de toekomst minde uniek, minder dynamisch en minder wijd zal worden, maar niettemin een uiterst boeiend natuurgebied zal blijven, dat in staat kan zijn grotere aantallen, zij het misschien iets minder diepgaand geïnteresseerde bezoekers te trekken, terwijl het ook voor het natuur wetenschappelijk onderzoek grote waarde zal behouden. Na de afsluiting van het Haring vliet zullen, zoals gezegd, de stroomsnelheden in de Biesbosch afnemen en de laag- waterstanden hoger worden dan thans het geval is, zodat vele killen beter bevaarbaat zullen worden voor de meest voorkomende kleinere pleziervaartuigen. Er zal dan op talrijke plaatsen langs de oever gemeerd kunnen worden zonder dat men gevaar loop droog te vallen; met enig aanvullend baggerwerk zullen deze mogelijkheden nog toe nemen. Ook de wateren rondom de Biesbosch zullen hydrologisch gezien een rustiger karakter verkrijgen en daardoor met minder risico door de kleinere pleziervaartuigen bevaren kunnen worden; hierbij moet evenwel worden aangetekend dat het niet uitge sloten is dat de beroepsvaart op de Nieuwe Merwede aanmerkelijk drukker zal worden dan thans het geval is. Van de zijde van de watersport hecht men in verband met het vorenstaande grote waarde aan een open verbinding van de Biesbosch met de Amer en de Bergsche Maas. De mogelijkheden nemen dan toe voor het vestigen van enkele grotere centra van watersport buiten het voor de recreatie en de natuurwetenschap belangrijkste gebied; in brede kring wordt deze ontwikkeling voorgestaan, want van de zijde van de watersport hecht men natuurlijk grote waarde aan het handhaven van de bestaande en 182

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1965 | | pagina 20