vissershaven is inmiddels begonnen. Ook is een aanvang gemaakt met het plaatsen van de bronnen voor de bemaling van de bouwput waarin de brug over het Zuiderdiep zal worden gebouwd. Baggerwerk en oevervoorzieningen in de Zuiderdiepboezem in de verslagperiode werd een begin ge maakt met het maken van een kanaal aan de binnenzijde van de dijk langs de Plaat van Scheelhoek, waartoe een 'Beaver giant' cutterzuiger via een grond- sluis vanaf de haven van Dirksland in de boezem werd gebracht. De specie wordt geperst in een stort langs de Plaat van Scheelhoek. Tevens werden perskaden ge maakt voor het vormen van een bassin ter berging van specie uit de boezem. Nabij de vissershaven werd een tijdelijke lozingsinstallatie in bedrijf gesteld. Het damvak op de Middelplaat in het Brouwershavensche Gat Het damvak is in de verslagperiode na genoeg gereedgekomen. Begin novem ber kwamen het zandpersen en de teen voorzieningen, eind november de asfalt- werken en eind december de glooiingen langs de binnentaluds en de afdekking van het haventerrein gereed. Er is een begin gemaakt met het aan brengen van een kleidekking op de bin- nenbermen, de plaatsing van geleide- werken voor de scheepvaart en de op bouw van een dam van stortsteen langs de noord-, oost- en zuidoostzijde van de werkhoven. De stormen van begin de cember hebben geen schade van be tekenis aan de dam aangericht. De dam door de noordelijke geul van de Grevelingen Het werk werd in de verslagperiode vol tooid en op de 15e oktober 1965 voor de eerste maal opgeleverd. Er werd door de stormen van begin december geen schade van betekenis aangericht. Rijksweg naar en op de Grevelingendlam De werkzaamheden konden in de ver slagperiode worden voltooid, zodat het werk op 31 oktober 1965 voor de eerste maal kon worden opgeleverd. De de montage van de kabelbaan vordert regel matig; als gevolg daarvan moest het verkeer een paar maal gedurende enige uren worden omgeleid. De westelijke rij baan over de dam door de noordelijke geul van de Grevelingen is in verband met de demontagewerkzaamheden nog niet voor het verkeer opengesteld. Demontage van de kabelbaan bij de Grevelingendlam De beide kabels zijn thans neergehaald. Hierbij hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Onderzocht wordt, of de kabels opnieuw te gebruiken zijn of bruikbaar gemaakt kunnen worden voor de sluiting van het Haringvliet. Begonnen is met de demontage van de zuidelijke pyloon. De schutsluizen in het Volkerak De afbouw van de zeer bewerkelijke be dieningsgebouwen maakte goede vorde ringen. De werkzaamheden aan het via duct kwamen nagenoeg gereed, die aan de aanbrug worden nog voortgezet. Op 13 oktober en 16 november 1965 wer den respectievelijk de kleine en de grote basculebrug ingevaren en op hun plaats gebracht. Na het ballasten van de staarten van deze bruggen werd de ver dere afbouw van de basculekelder ter hand genomen. Op 17 en 18 november 1965 werden acht stalen puntdeuren in de eerste sluis in- 273

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 51