meer te gebruiken, daar de havendam niet van deze specie kon worden ge maakt. Sedert begin december 1965 wordt zand gewonnen in het Hellegat door de zuiger 'Holland IV' terwijl het zand door de bakkenzuiger 'Anversoise III' in het werk werd gebracht. De gecutterde specie wordt door twee zuigers t.w. de 'Rupel' en de 'Holland XVill' in het grondstort geperst. Met uitzondering van de havendam en de ontgraving van de grond beneden N.A.P. - 4,50 m is het werk grotendeels gereedgekomen. C. De werken ten noorden van Hoek van Holland Verhoging van de zeedijk Afsluitdijk— Slachte Van het in drie bestekken verdeelde 9,5 km lange traject Afsluitdijk—Harlingen werd het eerste gedeelte, van de Afsluit dijk tot Zurich, opgeleverd. Van het twee de gedeelte, Zurich-Dijksterburen, is het nieuwe dijklichaam nagenoeg voltooid. De afwerking en de aanleg van een weg verharding op de binnenberm zullen in 1966 plaatsvinden. Het derde gedeelte, Dijksterburen—Harlingen, werd in april 1965 aanbesteed en voor de som van f3 341 000,- gegund aan de N.V. Gebroe ders Van Oord te Werkendam. Het dijk lichaam van dit gedeelte is in 1965 voor de helft onder profiel gebracht. Het ligt in het voornemen in 1966 een aanvang te maken met de eveneens in drie bestekken gesplitste verhoging van het dijkgedeelte benoorden Harlingen. Er zal vanaf Slachte gewerkt worden in de richting Harlingen, omdat door de gemeente Harlingen aanhangig gemaakte havenplannen de vormgeving van het dijkgedeelte bij Harlingen wellicht nog zullen beïnvloeden. In afwijking van het in Driemaandelijks Bericht nr. 26 (november 1963) weerge geven dwarsprofiel van de dijkverhoging zal over het gehele traject Afsluitdijk Slachte in het buitenbeloop van de dijk een drie meter brede onderhoudsberm worden aangebracht. De berm zal boven en aansluitend op de steenbekleding wor den aangelegd, onder een helling van 1 10, en worden voorzien van een klin kerbestrating. Voorts wordt in het dijkgedeelte Dijk- sterburen-Harlingen, ter hoogte van het tijdelijk verwijderde beeld van de Stenen Man, dat de nagedachtenis van Caspar de Robles levendig houdt, in het buiten beloop een ongeveer acht meter brede wandelweg van grindasfaltbeton ge maakt, over een lengte van 300 meter. Dit onderdeel van het werk wordt bekos tigd door de gemeente Harlingen, omdat het voornamelijk wordt uitgevoerd in het belang van het aldaar gevestigde zee zwembad. Verhoging van de zeedijk Slachte-Afsluit- dijk Lauwerszee Er is nog geen algemeen plan vastge steld voor de versterking van dit ge deelte van de zeedijk. In de voorstudies voor de dijkversterking moet namelijk rekening worden gehouden met onlangs geopperde plannen om een verbindings- dam naar Ameland te leggen of de Waddenzee met behulp van twee dam men van de Friese kust naar Ameland gedeeltelijk in te polderen. Realisering van deze plannen zou de plaatselijke omstandigheden ingrijpend wijzigen. Verlegging van de zuidelijke toegangs weg naar Harlingen De verharding van de nieuwe zuidelijke toegangsweg naar Harlingen is voltooid. 275

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 53