Aangelegd zijn een 6,6 m brede rijbaan, tevens inspectieweg voor de dijk, en een rijwielpad ter breedte van 3 meter. In het belang van de dijkverhoging die naast dit werk in uitvoering is, werd de weg nog niet voor het verkeer openge steld. Verbetering van de zeedijk van het waterschap 'De Terschellingerpolder'. Het eerste, 5300 m lange gedeelte van deze dijkverhoging, tussen West-Terschel ling en Stryp, is voltooid. Het tweede ge deelte, dat over een afstand van 4800 m van Stryp naar de Kunneweg loopt, is op hoogte gebracht en kan in de eerste helft van 1966 worden opgeleverd. Het derde en laatste gedeelte, van de Kunne weg tot de Dwarsdijk, 3750 m lang, zal in 1966 in uitvoering worden genomen. Verbetering van de zeedijk van de Banckspolder op Schiermonnikoog De aansluiting van de reeds versterkte zeedijk op het oostelijk duingebied en de versterking van de zeewerende duin- regel aan de westzijde door een zware zanddijk kwamen in 1965 gereed. Hier mee zijn alle krachtens de Deltawet op Schiermonnikoog uit te voeren werken voltooid. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee Het dijkvak aan de Friese kust is thans gereed op het aanbrengen van een deel van de kleibekledingen na. De vrij hef tige stormen in de laatste maanden van 1965 zijn door het pas voltooide werk goed doorstaan. Ook de andere werken in de Lauwerszee hebben weinig schade opgelopen. Alleen enkele tijdelijke dijk- bekledingen aan de Lauwerszeezijde van de reeds voltooide dijkvakken zijn plaat selijk iets beschadigd geraakt; de schade is inmiddels hersteld. Het betonwerk van de onderbouw voor de westelijke sector van de uitwaterings sluizen is voltooid. Met de beide andere sectoren worden goede vorderingen gemaakt. Inmiddels is een aanvang gemaakt met het maken van de storte- bedden en de daarop aansluitende glooiingen. Het stortebed bestaat uit een filter, opgebouwd uit 20 cm dikke lagen grindzand en grind op de wadbodem, afgedekt met koperslakzuilen van 20 cm lang en breed bij hoogten van 40 tot 25 cm. De bouwput voor de schutsluis is vol tooid. Met het heien van de betonpalen is begonnen. In kringen van de natuur- en vogel bescherming bestond de vrees dat de brandganzen, die bij duizenden over winteren in de Bantpolder bij Paesens, door de uitvoering van de Lauwerszee- werken zouden worden verjaagd. Omdat hier bijna de helft van de wereldbevol king van deze zeldzame vogelsoort, die ongeveer 40 000 exemplaren omvat, over wintert zou dit bijzonder te betreu ren zijn. Tijdens de uitvoering van het dijkvak aan de Friese kust, dat over een lengte van 600 meter door de Bantpolder loopt, wordt de uiterste zorgvuldigheid in acht genomen. Er wordt vooral tegen gewaakt dat men van het werk de polder inloopt en de dieren verontrust. De Bant polder is in deze tijd voor publiek van elders gesloten. Voor vrachtauto's en draglines koesteren de brandganzen geen enkele vrees. Ze naderen vaak tot op enkele tientallen meters. De brandganzen zijn dit najaar in gro tere aantallen verschenen dan ooit, en het ziet ernaar uit, dat zij ook volgende jaren weer hierheen zullen komen. 277

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 55