Automatische verwerking van peilgegevens Kennis van de figuratie van een rivier- of zeebodem is noodzakelijk voor vele doel einden, waarvan het beschermen van scheepvaartbelangen, de voorbereiding en uitvoering van werken en het rivierbeheer wel de voornaamste zijn. Sinds eeuwen worden dan ook al lodingskaarten ofwel peilkaarten en hydrografische kaarten vervaardigd. In samenhang met de ontwikkeling van techniek en wetenschap is de behoefte aan peilgegevens sterk gestegen en worden niet alleen aan de hoeveelheid maar ook aan de nauwkeurigheid dier gegevens steeds hogere eisen gesteld. Sedert de dertiger jaren zijn reeds enkele belangrijke verbeteringen in de opnemings techniek tot stand gebracht. De invoering van het echolood en de introductie van radio- plaatsbepalingssystemen als Decca (Driemaandelijks Bericht nr. 7, februari 1959), Hi-Fix en Atlasradiolog na de oorlog betekenen in wezen al een automatisering van de diepte en plaatsbepaling. Zij hebben geleid tot grotere nauwkeurigheid en sterk versneld op- nemingswerk. Nog steeds worden in deze apparaten verbeteringen aangebracht. Het uitwerken van de opnemingsresultaten, het vervaardigen van peilkaarten en de verdere studie zijn echter nog in het geheel niet geautomatiseerd. Deze werkzaamheden zijn in hoge mate arbeidsintensief en komen voor een goed deel neer op routinewerk. De alombestaande moeilijkheden met de personeelsvoorziening en de afnemende bereidheid om zulk routinewerk te verrichten stellen de meetdiensten voor ernstige problemen. Vooral voor de Deltawateren, waar de Deltawerken en de aanleg van het Europoortgebied om een brede stroom van meetgegevens vragen, dreigt een ernstige achterstand in de verwerking der peilgegevens te ontstaan. Onophoudelijk veranderen hier het stroombeeld en de bodemfiguratie. Verregaande automatisering is nodig, willen de meetdiensten nog een actueel beeld van de situatie in het Deltagebied kunnen blijven leveren. Medio 1964 is daarom een oriënterend onderzoek verricht naar de mogelijkheid het gehele complex van peilwerkzaamheden te automatiseren. Hierbij is uitgegaan van een analyse van de huidige methodes, waarbij men kan onderscheiden: het opnemingswerk, de verwerking van de meetgegevens tot peilkaarten en profielen, de verdere bewerking van de peilkaartgegevens. 228

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 6