Analyse van de peilwerkzaamheden volgens de gebruikelijke methode De behoefte aan automatisering doet zich vooral gelden bij de arbeidsintensieve en tijdrovende verwerking van de peilingen tot peilkaarten en bij de verdere bewerkingen. Men zou hier tot een automatisering kunnen komen door de resultaten van het opnemings- werk of de gegevens van peilkaarten over te brengen op ponsbanden en de verdere bewerking over te laten aan een computer. Deze methode, die overigens reeds inci denteel toepassing heeft gevonden, heeft het nadeel dat men het met de hand ver vaardigen van ponsbanden en de tijdrovende controle erop in het werkproces invoert, en dus geen feitelijke oplossing bereikt. De voorkeur gaat uit naar een systeem waarbij de vereiste lodinggegevens reeds tijdens het opnemen automatisch worden weergegeven op een ponsband die onmiddellijk geschikt is voor invoer in een computer. De secundaire gegevens, als waterstanden, correcties op de langs radiografische weg verkregen plaats bepalingen en eventueel optisch verkregen plaatsbepalingsgegevens, moeten dan welis waar nog met de hand op een tweede ponsband worden overgezet, doch dit betreft zelden grote aantallen gegevens. Uit vergelijking der bijgevoegde figuren blijkt dat aldus een bevredigende mate van automatisering verkregen kan worden door de gehele loop van het proces heen. De laatste stap in het oriënterend onderzoek was na te gaan of dit schema technisch uitvoerbaar is, met name voor wat betreft de opnemingsapparatuur. Hiertoe werden besprekingen gevoerd met de fabrikanten van de thans bij de Rijkswaterstaat in gebruik zijnde apparatuur. Daarbij bleek dat dezen bij de ontwikkeling van de digitale weer gave - dat is een weergave in cijfercode - van hun apparaten al zover waren gevorderd dat er principieel geen onoverkomelijke moeilijkheden waren; doch ook, dat de ont wikkeling nog in het beginstadium verkeerde. Nu de conclusie gewettigd was dat automatisering volgens het bijgevoegde schema uit voerbaar is, werden ook de andere belanghebbende Rijkswaterstaatsdiensten op de hoogte gesteld en uitgenodigd tot gezamenlijk overleg. Ook het bureau Hydrografie van het departement van Marine werd bij dit overleg betrokken. De bedoeling van het overleg is, de mogelijkheid te scheppen tot een zo breed mogelijke toepassing van de automatisering. Om dit doel te bereiken zal de te ontwikkelen boordapparatuur zo ver mogelijk aan de in gebruik zijnde opnemingsmethoden tegemoet moeten komen. Ook moeten zowel deze apparatuur als de gehele uitwerkingsprocedure waar mogelijk ge standaardiseerd worden, zonder evenwel de vrijheid van elk der diensten afzonderlijk 231

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 9