Geregistreerd verticaal getij te Brouwershaven en Grevelingen-West op 25 oktober 1965 -?co v ~**j "ia" "?o 2i uur Na afsluiting van de Grevelingen zijn de genoemde gemiddelde verschillen in H.W.-tijd en L.W.-tijd tussen Zierikzee en Brouwershaven resp. 10 minuten en 27 minuten geworden. De nieuwe gemiddelde havengetallen te Brouwershaven worden dus voor H.W. 2 u 26 min en voor L.W. 7 u 37 min; dat wil zeggen, dat het tijdstip van H.W. te Brouwers haven gemiddeld 28 min later komt en dat van L.W. 18 min eerder dan vóór de af sluiting van de Grevelingen. De gemiddelde havengetallen te Grevelingen-West worden bij de nieuwe toestand: voor H.W. 2 u 26 min en voor L.W. 7 u 47 min. Vergelijking der uitkomsten Ten aanzien van het hoogwater te Brouwershaven blijken zowel de resultaten van de getijberekeningen als die van de modelproeven overeen te stemmen met de volgens de natuurmetingen geconstateerde veranderingen. Het L.W. daarentegen ondergaat een grotere verandering dan de berekeningen aangaven. De resultaten van de modelproeven benaderen de werkelijkheid in dit opzicht nog het meest. Bij Grevelingen-Wesl stemt de verandering van het H.W. volgens de berekeningen en de modelproeven vrij goed overeen met die welke volgt uit de waarnemingen in de natuur. De verandering van het L.W. is volgens de betreffende berekening en de modelproef te Grevelingen-West goed in overeenstemming met de uit de natuurmetingen blijkende ver andering. De sinusoïdale methode gaf een grotere afwijking. Vergelijkt men de vorm van het verticaal getij te Brouwershaven en Grevelingen-West, zoals dat in een laatste figuur is weergegeven, met de vorm volgens berekeningen en modelproeven, dan blijken de drie uitkomsten vooral voor Grevelingen-West goed over een te stemmen. De veranderingen in de stromen, ofwel het zogenaamde horizontaal getij, die ter plaatse van het tracé van de dam door het Brouwershavensche Gat optreden tengevolge van de aanleg van de Grevelingendam, zijn alleen in voldoende mate uit berekeningen en model proeven bekend. Eerst wanneer hier ter plaatse over een langere periode stroommetingen zullen zijn verricht wordt een betrouwbare vergelijking met de uitkomsten van de be rekeningen en modelproeven mogelijk. 292

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 14