De kunstwerken in het Zuiderdiep In het Zuiderdiep moeten drie kunstwer ken gemaakt worden: de overbrugging van het Zuiderdiep, die het eerst aan de beurt is, een uitwateringssluis voor de lozing van water van de Zuiderdiepboe- zem op het Haringvliet zeewaarts van de afsluitdam en een viaduct in het grond- lichaam van de dam ten zuiden van de schutsluis. (Driemaandelijks Bericht nrs. 28 en 30, mei en november 1964.) De overbrugging zal bestaan uit twee bruggen: een hooggelegen brug voor snelverkeer en een laaggelegen brug voor een secundaire weg. Beide bruggen worden geheel in beton uitgevoerd. Met de uitvoering van dit werk werd een begin gemaakt door de inwerkingstelling van de bemaling van de bouwput en de gedeeltelijke ontgraving van de bouwput. Een groot deel van de 398 betonpalen die nodig zijn voor de fundering van de over brugging werd gestort. Slechts 20 van deze palen komen horizontaal te staan. De overige moeten worden geheid onder hellingen die variëren van 3:1 tot 12:1. Om te voorkomen dat deze palen bij het heien weglopen werden alle palen voor zien van een ingebetonneerde centrale spuitlans, waardoorheen tijdens het heien water kan worden gespoten dat het zand voor de kop van de paal losmaakt; de paal ondervindt dan minder weerstand. Op een tijdelijke loswal in het oostelijk gedeelte van de nieuwe vissershaven werd een weeginstallatie geplaatst, met behulp waarvan een goed dosering van de verschillende betoncomponenten kan worden bereikt. Het beton wordt in truck mixers gemengd, zodat het niet nodig was een menginstallatie op te stellen. De schutsluizen in het Volkerak De bedieningsgebouwen op het sluis- eiland kwamen nagenoeg gereed; de werkzaamheden aan het centraal bedie ningsgebouw werden voortgezet. Reeds is begonnen met het aanbrengen van de ondersteuningen en de daarop rustende bekistingen voor het dek van de basculekelder. Het betonwerk van de aanbrug kwam gereed. Thans resteert nog het maken van de keerwanden en vleugels van het landhoofd van de aanbrug en het via duct, alsmede de verdere afwerking. De grondaanvullingen ter plaatse van de landhoofden kwamen gereed. Doorgraving van de ringdijk en aanvul lingen der sluisterreinen Op 15 maart kwam men klaar met het op diepte baggeren van een gedeelte van de voorhaven aan de Volkerakzijde. De uit komende goede specie wordt verwerkt in de sluisaanvullingen; de niet bruikbare specie wordt geborgen in een gronddepot in de buitenpolder Maltha. Voor verdere aanvullingen van de sluisterreinen wordt door een cutterzuiger zand gewonnen in de mond van de noordelijke voorhaven. Ter plaatse van de doorgravingen aan de Hollandsch-Diepzijde kwamen de oever- voorzieningen gereed. Aan de Volkerakzijde wordt voortgegaan met de aanleg van oevervoorzieningen. Het opgestelde tijdschema kon goed wor den gevolgd. Geleidewerken en wachtplaatsen Het heien van betonpalen voor de onder steuning van de betonnen loopbruggen in de noordelijke voorhaven kwam begin maart gereed, terwijl het heien van stalen buispalen werd voortgezet. !n de noordelijke voorhaven werden de 300 m lange drijvende geleidewerken aan weerszijden van de haven geplaatst en aaneengelast. Een begin werd gemaakt met het plaat sen en het vastlassen van de 30 m lange secties voor de vaste geleidewerken. De dukdalven voor de centrale wacht plaatsen kwamen nagenoeg gereed. Het 327

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 49