Vermindering van de windhinder voor de scheepvaart bij de Volkeraksluizen Voortzetting en afsluiting van het onderzoek Het onderzoek naar de maatregelen ter vermindering van de windhinder voor de scheepvaart bij de Volkeraksluizen is sinds vorig jaar voortgezet en thans afgesloten. Het tussentijds verslag, dat verscheen in het Driemaandelijks Bericht nr. 32 (mei 1965), bevatte enkele voorlopige conclusies en een aantal nog door onderzoek te beant woorden vragen. De belangrijkste hiervan waren: kan met een windscherm waarvan de doorlatendheid met de hoogte toeneemt een nog betere afschermende werking worden verkregen dan bij gelijke tussenruimten tussen de horizontale planken? en in welke mate zijn de resultaten met boomschermen geringer dan met kunstmatige schermen? Om deze vragen te beantwoorden is een reeks aanvullende proeven genomen in een van de windtunnels van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium te Am sterdam. Kunstmatige schermen Bij kunstmatige schermen gebruikt men de term 'gemiddelde doorlatendheid'; daaronder wordt bij schermen met een horizontale beplanking verstaan de verhouding tussen de gesommeerde spleetbreedte en de totale schermhoogte. Bij het voortgezet onderzoek werden zeven verschillende windschermen met horizontale beplanking onderling ver geleken, en wel a. een scherm met gelijke spleetbreedte over de gehele hoogte van het scherm. De ge middelde doorlatendheid was 25%. b. een scherm met in hoogterichting toenemende spleetbreedte. De plaatselijke door latendheid verliep van 12,5% tot 37,5% en bedroeg gemiddeld ook 25%. c. een scherm met een verloop van de plaatselijke doorlatendheid in hoogterichting van 0% tot 50%; de gemiddelde doorlatendheid was weer 25%. d. een scherm met gelijk blijvende spleetbreedte en een gemiddelde doorlatendheid van 50%. e. een scherm met toenemende plaatselijke doorlatendheid van 25% tot 75%. Ge middeld 50%. f. een scherm met toenemende doorlatendheid van 0 tot 100%; gemiddeld weer 50%. g. een volledig dicht scherm. 363

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 29