Uit de resultaten van de waarnemingen blijkt, dat vanaf het begin van de proef de Cl'- gehalten van het water in de diepere lagen onmiddellijk begonnen af te nemen en dat tegelijkertijd de gehalten in de bovenste lagen toenamen. Door bijgaande figuur wordt dit verschijnsel goed geïllustreerd. De isohalinen - dat zijn de lijnen die de punten met gelijk chloorgehalte verbinden met de hoogste waarden van het Cl'-gehalte ver dwijnen een voor een uit het beeld. In mindere mate is dit het geval met de isohalinen met de laagste Cl'-gehalten, omdat de massa water in de bovenste lagen groter is dan in de diepere delen van de geul en omdat een groot gedeelte van het met de bovenlagen gemengde water als gevolg van dichtheidsverschillen afvloeit naar de omgeving van de beschouwde geul. Uit een sommatie van de per laagdikte van één meter bepaalde zoutinhouden blijkt, dat 48 uur na het begin van de proef ruim 3,5 miljoen kg Cl' uit het diepere deel van de beschouwde ruimte was verdwenen. Als gevolg van het Cl'-bezwaar van de schut sluis in de Zandkreekdam is tijdens de proef ongeveer 1 miljoen kg Cl' in de geul aangevoerd, zodat in werkelijkheid gedurende 48 uur ruim 4,5 miljoen kg Cl' met de bovenste waterlagen is vermengd en voor het grootste deel naar de omgeving af gevloeid. De compressor-installatie voerde 30 m3 vrije lucht per minuut aan. Deze hoeveelheid lucht werd zo gelijkmatig mogelijk verdeeld over een traject van ongeveer 750 m lengte nabij het diepste gedeelte van de geul. Als gevolg van de menging verminderden de Cl'-gehalten in de diepere waterlagen in de buurt van het luchtbellengordijn. Hierdoor ontstonden verschillen met de Cl'-gehalten in de overeenkomstige lagen op afstanden van het luchtbellengordijn. Als gevolg van deze dichtheidsverschillen ontstond tot ruim één kilometer uit de as van de geul een waterbeweging in deze lagen in de richting van het diepste gedeelte van de geul. Uit de resultaten van de verschillende metingen blijkt, dat door deze dichtheidsstromingen zelfs in de verst van het centrum verwijderde delen van de geul een betrekkelijk snelle afneming van de Cl'-gehalten in de diepere lagen wordt veroorzaakt. Op grond van de bereikte resultaten kan worden geconcludeerd, dat de gevolgde methode van ontzilting met behulp van samengeperste lucht een goed hulpmiddel is voor het verwijderen van het zoute water dat na de ontzilting van het toekomstige Zeeuwse Meer eventueel nog in diepe stroomgeulen zou achterblijven. 376

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 42