buigen van het wapeningsstaal voor de pijlers. Eind juni werd aangevangen met het plaatsen van spanningsbronnen voor het bemalen van de bouwput voor de uit wateringssluis. Voor de fundering van deze uitwateringssluis werden op 17 mei de eerste betonpalen gestort. Inmiddels is ruim de helft van de beno digde betonpalen reeds gestort. Voor de fundering van het viaduct zijn alle 92 betonpalen inmiddels ook gestort. De fundering van de pylonen voor de kabelbaan Volgens overeenkomst DED 826 werden in de verslagperode door de 'Combinatie Brug Oosterschelde' de drie pijlers ge plaatst die dienst gaan doen als funde ring van de pylonen van de kabelbaan waarmee het Rak van Scheelhoek zal worden afgesloten. De onderdelen voor deze funderingsconstructie waren reeds in de vorige periode geprefabriceerd te Kats, waar ook de elementen van de Oosterscheldebrug waren gereed ge maakt. De pijlers zijn op dezelfde wijze opge bouwd als die van de Oosterscheldebrug; de onderdelen zijn ook hier geplaatst met de speciaal voor dit doel geconstru eerde drijvende bok 'Ir. Snip'. Elke pijler bestaat uit een drietal putten, verbonden door een koppelstuk of cais son, alles van voorgespannen beton. Ook de verbinding tussen putten en caisson werd tot stand gebracht met behulp van voorgespannen beton, dat evenwel ter plaatse werd gestort. De lengte van de putten varieert van 29 tot 41,5 meter; de doorsnede bedraagt 4,25 meter. Ten be hoeve van de pylonen die te zijner tijd op de caissons zullen worden geplaatst zijn verankeringen ingestort. Bij de pijlers wordt de bodem tegen uit schuring beschermd door dunne beton nen schijven met een lichte wapening, die rondom de putten worden gelegd; deze relatief slappe schijven kunnen door te 'breken' de vorm van de bodem vol gen. Hier en daar is bovendien een be scherming met zinkstukken aangebracht. Rijksweg naar en op de Grevelingendam Na de demontage van de meest zui delijke draagtoren van de bij het sluiten van de Grevelingen gebruikte kabelbaan kon in de verslagperiode tenslotte ook de westelijke rijbaan over de dam door 384

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 50