De bouw van een 800 m lang dijkvak ten westen van het werkeiland in de Lauwerszee is dit werkseizoen ter hand genomen. Voor een goede stroomgeleiding in het sluitgatgebied is aan de zuidwestzijde van het werkeiland een 200 m lange dam ontworpen, die na de afsluiting zal blij ven bestaan als geleidedam voor het naar de uitwateringssluizen stromende water. Deze dam kwam in de verslag periode goeddeels gereed. Na een aanvankelijk moeilijke start vor dert de opbouw van de sluitgatdrempel thans goed. Doordat de 1 m dikke kei- leemafdekking op het grondlichaam van de drempel in voldoende mate stroom- resistent is, en dus enige tijd zonder be- zinking kan blijven liggen, is het mogelijk het zinkprogramma met grote regelmaat ten uitvoer te brengen. Uit modelonderzoek was de noodzaak gebleken bij de bouw van het 800 m lange dijkvak allereerst zo snel mogelijk de zuidelijke keileemperskade vooruit te bouwen, om kopeffecten en daardoor materiaalverlies te voorkomen. Deze kade is nu tot een hoogte van G.L.W. gereed en het zandbedrijf is in volle gang. Nu door het uitvoeren van deze werken in het gebied van het sluitgat een forse ingreep in het getijdenregime wordt ge daan, is het meer nog dan tevoren zaak, uitvoerig controle uit te voeren door middel van peilingen en stroom metingen. Met medewerking van de Stu diedienst te Baflo is daartoe op het werk een meet- en uitwerkcentrum ingericht. Met de bouw van de caissons is in de verslagperiode begonnen. Het betonwerk van de onderbouw van de uitwateringssluizen kwam gereed. Er worden thans stortebedden van koper- slakzuilen aangebracht. Voortgegaan wordt met de aanaardingen en de af werking van de grondlichamen tussen de sluisgroepen. Voor de bovenbouw van de westelijke sluisgroep wordt gewerkt aan het stellen van bekisting en wapening. Van de schutsluis in de afsluitdijk kwamen de vloeren gereed; de wanden van de kolkmoten werden gestort. Naast de eigenlijke afsluitingswerken is nu ook begonnen met het uitvoeren van aanpassingswerken op het oude land. Op 27 april werd het bouwen van een nieuwe schutsluis bij Dokkumer Nieuwe Zijlen openbaar aanbesteed. Dit werk, waarvoor 43 inschrijvingen waren inge komen, werd gegund aan de N.V. Aan nemingsmaatschappij Hillen en Roosen te Amsterdam, voor een bedrag van f 3 778 000. 389

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 55