De functie van de Haringvlietsluizen De dam door het Haringvliet zal, evenals de andere grote sluitdammen in het Delta gebied, in de allereerste plaats het binnendringen van stormvloeden in de beneden rivieren moeten tegengaan. Omdat het Haringvliet echter de hoofdafvoerweg naar zee moet blijven vormen voor het opperwater van onze grote rivieren, dient in deze dam een uitwateringssluis te worden opgenomen. In voorgaande artikelen in het Driemaandelijks Bericht is reeds geschreven over de belangrijke betekenis die dit kunstwerk zal hebben voor de zoetwaterhuishouding van ons land. Nederland is voor de aanvoer van water in hoofdzaak aangewezen op de Rijn en de Maas. Van dit rivierwater wordt thans slechts een klein gedeelte gebruikt voor huis houdelijke, industriële en agrarische doeleinden. Niet dat de rest in zee stroomt, zonder ons land een dienst te hebben bewezen: er is een grote hoeveelheid rivierwater vereist om de verzilting in het kustgebied te bestrijden. Ondanks de betrekkelijk grote afvoer langs de Rotterdamsche Waterweg is de zeeinvloed in de loop van de tijd steeds verder landinwaarts gedrongen, zodat het rivierwater op verschillende plaatsen ongeschikt werd voor industrie, landbouw en huishouding. Ook na de voltooiing van de Delta werken zal een grote hoeveelheid rivierwater nodig zijn om de zee-invloed in de be nedenrivieren die nog steeds toeneemt binnen aanvaardbare grenzen te houden. Bovendien moet rekening worden gehouden met een toeneming van de behoefte aan rivierwater voor allerlei doeleinden. Op het ogenblik wordt meer rivierwater langs het Haringvliet naar zee afgevoerd dan langs de Rotterdamsche Waterweg. Na de voltooiing van de afsluiting van het Haring vliet behoeft bij kleine afvoeren van de rivieren niet meer water langs het Haringvliet naar zee te worden afgevoerd dan met het oog op de zoutbestrijding op het Haringvliet nodig is, zodat dan in beginsel een groter deel van de rivierafvoer aan andere doelen dienstbaar kan worden gemaakt. Na het gereedkomen van de kanalisatie van de Nederrijn-Lek, waardoor de afvoer van de Lek bij kleine Rijnafvoeren zal worden verminderd ten gunste van de afvoer langs de Geldersche IJssel, zal voorts met behulp van de Haringvlietsluizen de afvoer van de Oude Maas en de Noord worden vergroot. Door deze manoeuvre, en ook door voeding via het Betuwepand van het Amsterdam-Rijnkanaal, wordt de invloed van de geringere Lek- afvoer gecompenseerd. 339

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 5