De fasen van de opruimingswerkzaamheden van de ringdijk. van de zomer van 1966 kon met het opruimen van deze gronddam en het maken van het stortebed ter plaatse worden begonnen. Nabij de beide landhoofden van de uitwateringssluizen moeten de taluds van de toekom stige dijk, die tegen de vleugelmuren van de landhoofden aansluiten, van een bekleding worden voorzien voordat het water in de bouwput wordt toegelaten. Deze bekleding zal bestaan uit een met asfalt gepenetreerde laag stortsteen. Bij het noordelijke landhoofd zal met het oog op de geringe dichtheid van het aansluitende grondmassief een tijd rovende verdichting moeten plaatsvinden, teneinde een voldoende stabiliteit van de taluds te waarborgen, alvorens de bekleding kan worden aangebracht. Tenslotte zal voor het inunderen van de bouwput een grote hoeveelheid hulpapparatuur moeten worden verwijderd. Het trekken van een grote lengte damwandschermen in de vier 'hoeken1 van de bouwput is in volle gang. Speciale aandacht vraagt ook de grote portaalkraan van de Nestum, die moet worden ontdaan van alle elektrische apparatuur en van de wielstellen. De zware constructie-onderdelen zullen naderhand vanuit de met water gevulde put met behulp van een drijvende kraan worden weggehaald. Voordat met het eigenlijke opruimen van de ringdijk kan worden aangevangen dient hij eerst te worden ontdaan van alles wat er in de loop der jaren op- en aangebouwd is. Een aantal steigers langs de bouwhaven met bijbehorende wegen dient te worden afgebroken, evenals diverse keten. Bovendien moeten voorraden al dan niet afgekeurd materiaal, dat deels als taludbescherming is gebruikt, worden verwijderd. Daarna zal de asfaltlaag, die als afdekking van het dijklichaam dienst doet, worden opgebroken. Allereerst zal daarbij de asfaltlaag van de dijkkop boven de berm op N.A.P. 3,50 m worden verwijderd en in een volgende fase ook het asfalt beneden dit niveau. Onderzocht wordt nog op welke wijze dit zo economisch mogelijk kan gebeuren. Het restant van de ringdijk aan de zeezijde blijft voorlopig aanwezig als bescherming tegen de golven. Op deze wijze kan de uitbreiding van de stortebedden met de vereiste nauwkeurigheid in rustig water worden gemaakt. Nadat het dijklichaam over enige afstand is ontdaan van zijn asfaltbekleding zal worden begonnen met het wegcutteren van het zand van de ringdijk, en wel van binnenuit. Zodra het water binnen de ringdijk gestegen is tot de gemiddelde zeestand, zal om het nodige materieel binnen te kunnen brengen aan de noordzijde een opening in deze dijk worden gemaakt. Daarna volgt het nabaggeren om een vlakke bodem te verkrijgen waarop 437

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 47