reden. De kade werd in de verslagperiode nagenoeg voltooid en voorzien van een voorlopige steenbekleding. De aangebrachte kraagstukken van ny- loncellendoek bleken al spoedig niet te voldoen. Ze werden namelijk, omdat ze juist in de branding lagen, door de zee opgetild en dubbelgeslagen. Gezien deze ervaring is besloten een strook van rijs- houten kraagstukken aan te brengen. Brouwershavensche Gat Het damvak op de Kabbelaarsbank Het zand voor het eigenlijke damlichaam is thans nagenoeg geheel aangebracht; met het persen van zand in het aangren zende werk- en haventerrein wordt voort gegaan. Van de drie zandzuigers die hier aanvankelijk werkten, werd er in de loop van de verslagperiode één afge voerd. De damwand voor de teenconstructie aan de zeezijde is volledig aangebracht, ter wijl van de daarvoor aan te brengen steenkorven en asfaltslab respectievelijk 80% en 65% is gereedgekomen. Begonnen werd met het maken van de taludverdedigingen van gepenetreerde stortsteen en asfaltbeton. Hiervan kwam ongeveer 75% respectievelijk 55% ge reed. Het aanbrengen van de glooiing van koperslakblokken op het binnenbeloop werd voortgezet; daarvan is thans de helft klaar. Eenheidscaissons voor de afsluitings- werken In het vorige nummer werd vermeld dat enige uitbreiding aan het aanvankelijk opgedragen werk werd gegeven door het doen bijmaken van 12 eenheidscaissons en 6 opzetstukken. Deze elementen zijn inmiddels gereed gekomen en zullen binnenkort worden vervoerd naar de daarvoor aangewezen opslagplaatsen. Volkerak De schutsluizen De bouw van het schutsluizencomplex is voor wat het betonwerk aangaat nage noeg voltooid. Op 26 januari 1962 nam dit werk een aanvang en op 15 oktober 1966 zal het voor de eerste maal door de aannemer worden opgeleverd. In deze 57 maanden is dan onder meer verwerkt: 155 000 m3 beton, 13 000 ton wapeningsstaal, 10 000 m voorgespannen betonpalen, 1000 ton dam- wandstaal en 600 000 m3 grond. Voortgegaan werd met het aanbrengen van de bewegingswerktuigen op de sluisdeuren en de elektrificatie van hei kunstwerk. De ringdijk en de aanvulling der sluis- terreinen De sluisterreinen werden nagenoeg ge heel onder profiel gebracht. Een aanvang werd gemaakt met het aanbrengen van de kleibekleding op deze terreinen. De aanvulling van de kil tussen het land- hoofd en het bestaand grondlichaam kwam gereed. Hierin werd ca. 25 000 m3 zand verwerkt. De taluds van dit grond- lichaam werden afgedekt met klei. Geleidewerken en wachtplaatsen De geleidewerken en wachtplaatsen in de noordelijke voorhaven kwamen, behou dens kleine afbouwwerkzaamheden, ge reed. In de zuidelijke voorhaven werden alle stalen buispalen voor de drijvende ge leidewerken geheid. Begonnen werd met het heien van de stalen buispalen van de vaste geleiding, zowel voor de midden als voor de zijgeleiding. Voor de ondersteuning van de betonnen loopbruggen in de middengeleiding wer den voorgespannen betonpalen geheid. Een begin werd gemaakt met het plaatsen 443

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 53