in nr. 29 (augustus 1964) van het Drie maandelijks Bericht. Zodra dit filtersys teem gereed is wordt de kade aan de havenzijde weggebaggerd. In de scheepvaartgeul is de baggermolen 'Nereus' in bedrijf. In oktober zal hier ook de baggermolen Triton' worden ingezet, die enige tijd aan het werk onttrokken is geweest. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee De aanleg van het 800 m lange dijkvak ten westen van het werkeiland maakt goede vorderingen: het zandprofiel is vrijwel gereed en ook alle taludbekle dingen behalve de kleiafdekking zijn aangebracht. Vermoedelijk door de sterke druk van het perswater is de zuidelijke keileem- kade plaatselijk verzakt. Om verdere verzakkingen te voorkomen werd een tijdelijke bronbemaling in het zand- lichaam aangebracht ter plaatse van de binnenberm. Enkele voorlopige voorzie ningen zijn voorts getroffen om de be schadigde blokkenglooiing te bescher men. De drempel in het sluitgat is, wat de grondwerken betreft, gereed. De zink werken die deze drempel tegen uitschu ring moeten beschermen zijn nog in volle uitvoering. Duidelijk is reeds aan de stromingen merkbaar dat een groot deel van het sluitgatprofiel (ongeveer 35%) thans geblokkeerd is, hetgeen de zink- manoeuvres bemoeilijkt. De bovenbouw van de drie uitwaterings sluizen vordert goed. Van de schutsluis in de afsluitdijk is het grootste deel van de wanden gereed. Begonnen is met de aanaarding van dit kunstwerk. Van twee doorlaatcaissons kwamen de onderbakken geheel gereed en zijn de vloeren gestort; van tien andere caissons zijn de vloeren inmiddels gereedgekomen. De dijken van de bouwput voor de nieuwe sluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen kwamen op hoogte. Een verzakking van de slappe ondergrond veroorzaakte hier enige stagnatie, maar door extra hoe veelheden klei aan te brengen gelukte het de aannemer toch de dijk op de vereiste hoogte te brengen. De oude zee wering ter plaatse is inmiddels afge graven. In de gedeeltelijk ontgraven bouwput is een bronbemaling aangebracht. De vorm van de bovenbouw van de uitwateringssluizen in de Lauwerszeedijk wordt reeds zichtbaar. 445

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1966 | | pagina 55