Het station Triton, scheefgezakt door de storm waterstanden hadden bij het samentreffen van hoogwater en maximale opwaaiing nog heel wat hoger kunnen worden. Vooral op 10 december zou een vertraging van de top van de opwaaiing mei drie uur ernstige gevolgen gehad kunnen hebben: in Hoek van Holland zou de hoogwaterstand dan nog 44 cm hoger geweest zijn, en wel N.A.P. 3,25 m. Opgemerkt moet worden, dat het samenvallen van de maximale opwaaiing met het astro nomisch hoogwater beïnvloed wordt door de waterstand zelf en door de stroming. Uit de grafiek kan dit echter niet worden afgeleid. De vermelde gegevens zijn ontleend aan peilschaalwaarnemingen. Zoals verder zal blijken kan de waterstand echter plaatselijk nog wel hoger geweest zijn ten gevolge van een plaatselijk optredende extra opwaaiing en ten gevolge van het watertransport naar de kust door golven. De golfbeweging Ook de nadere analyse van de golfbewegingen uit de beschouwde periode heeft enkele interessante gezichtspunten opgeleverd. Op het station Triton, dat op een diepte van ca. N.A.P. - 15 m dwars van Kijkduin is geplaatst op een stelling die door de Nederlandse Aardoliemaatschappij aan de Rijkswaterstaat ter beschikking is gesteld, zijn op 30 november voor het eerst op de Noordzee brekende golven met een hoogte boven 9 m gemeten. De allerhoogste golf met een hoogte van 10,6 m is op 30 november omstreeks half zes 's middags waargenomen. De met deze maxima overeenstemmende significante golfhoogten H 1/3, dat zijn de gemiddelde hoogten van de hoogste 331/3% van alle golven uit iedere waarnemingsserie van 10 minuten, waren niet groter dan 6 m. 462

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 16