Onderzoek naar de grondwaterbeweging met behulp van de elektrische analogiemodellen Bij de Waterloopkundige Afdeling van de Deltadienst worden berekeningen betreffende de grondwaterbeweging veelvuldig vervangen door elektrische metingen. Dit is mogelijk door de analogie tussen de wetten van Darcy en Ohm, die formuleren hoe de stroom afhangt van de weerstand die water in de grond en elektriciteit in een geleider ont moeten. Vele problemen waarvoor berekeningen slechts met veel moeite een redelijk nauwkeurige oplossing kunnen geven, worden op deze wijze behandeld. Dank zij mo derne elektrische meetmethoden, waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van een oscilloscoop, kan de invloed van verschillende variabele factoren op de grondwater beweging op eenvoudige efficiënte wijze worden gemeten en visueel voorgesteld. Als materiaal voor de bouw van het te bezigen model wordt een elektrisch geleidende papiersoort gebruikt, die ook veel in registratieapparatuur wordt toegepast. Dit papier kan gemakkelijk in de gewenste vorm worden geknipt, zo dat het stroomvoerende grondpakket van bijvoorbeeld een dijk er eenvoudig op schaal mee kan worden nage maakt. Voor het invoeren van de randvoorwaarden worden elektroden aangebracht, door het papier op bepaalde plaatsen met zilververf te bestrijken. In een enkel geval wordt er naast het geleidende papier ook van elektrische weerstanden in de gewone vorm gebruik gemaakt. In de jaren 1959 tot en met 1966 zijn bijna 15 000 manuren besteed aan het onderzoek van de grondwaterbeweging met behulp van elektrische analogie modellen. Voor de Deltadienst van de Rijkswaterstaat werd gewerkt gedurende 74% van die tijd, voor de overige directies van de Rijkswaterstaat 20% en voor instel lingen buiten de Rijkswaterstaat gedurende 6% van de tijd. In deze laatste categorie valt bijvoorbeeld een onderzoek naar het verloop van de waterspanningen in de dijken Elektrisch analogon van een poldergebied Het geleidend papier met een aantal equipoten- tiaallijnen Paneel met weerstanden en bijbehorende meet- en randvoorwaardeapparatuur 466

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 20