Kraagstuk van asfaltmastiek Hoe een dergelijke constructie moet worden opgebouwd kan in eerste benadering worden vastgesteld door uit te gaan van in de literatuur vermelde filtereisen voor waterleidingfilters. Op basis van deze eisen gevormde filtersamenstellingen bleken - door de veel grotere korrelafmetingen van een steenpakket - bij laboratoriumproeven niet steeds geheel te voldoen. In de gegradeerde steenbestortingen van een sluitgatdrempel kunnen, bijvoorbeeld bij een caissonsluiting, vrij grote horizontaal gerichte drukverhangen optreden op de grens van twee pakketten van opvolgende steenafmetingen; de constructie moet bestand zijn tegen de hierdoor opgewekte stroomsnelheden in het pakket. In het algemeen zullen laboratoriumproeven noodzakelijk zijn om vast te stellen of een ontworpen filteropbouw de benodigde stabiliteit bezit. Bij uitvoering in den droge is het niet moeilijk een goede opbouw te verwerkelijken. In den natte is een economische uitvoeringsmethode slechts goed mogelijk bij volledige mechanisering, dus door toepassing van mechanische steenstorters. Ook dan kan een zekere onnauwkeurigheid van werken niet geheel vermeden worden; bij het bepalen van de dikte der verschillende lagen zal men hiermee rekening moeten houden. Als bescherming van een zandbodem kan in principe overal een filter worden gebruikt, mits aan de rand, waar ontgrondingen zullen optreden, bijzondere voorzieningen worden getroffen. De rand kan bijvoorbeeld worden opgesloten door een klassiek zinkstuk dat wel in staat is ontgrondingen te volgen zonder zijn samenhang te verliezen. Als een bijzondere vorm van de gegradeerde steenbestorting kan men de toepassing zien van een kunststofweefsel dat wordt afgedekt door een uit één of verscheidene lagen bestaande bestorting. Het kunststofweefsel vervangt dan de fijnere lagen van het filter. Voor het aanbrengen van het kunststofweefsel op de zandbodem moet een voor dit doel geschikte werkwijze met speciaal daartoe ontwikkelde apparatuur, bijvoorbeeld een rol- ponton, worden toegepast. 513

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 11