1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 AANSLUIT PUNTEN ST'JGBUIZEN 2. Stijgbuisjes voor de bepaling van de drukken vlak boven de asfaltmastiekmat 3. De invloed van het verval, de doorlatendheid van de dam, de waterstand en de breedte van de slab op de grootte van de overdrukken stroomlijnen ter plaatse van de taluds van de sluitkade. Men meet de drukken op de bescherming in het hydraulisch model door op regelmatige afstanden openingen in de bodem te maken welke met slangen verbonden zijn aan stijgbuisjes. De stijghoogte van het water in het buisje is de maat voor de druk op de bodem. Het verloop van de drukken is sterk afhankelijk van de vorm van de sluitkade. Zowel de hoogte van de kade ten opzichte van de bodem als de breedte van de kruin en de taludhellingen zijn van invloed, evenals de doorlatendheid van de kade. Bij het onderzoek zijn zowel deze eigenschappen alsook de waterdiepte en het verval over de kade gevariëerd. In de figuren is het verloop langs de bovenzijde van de bodembescherming voor een aantal gevallen weergegeven. Met behulp van deze gegevens kan nu in een elektrisch analogiemodel voor de grondwaterbeweging het verloop van de waterdrukken onder de asfaltmastiekmat worden bepaald. Onderzoek met behulp van een elektrisch analogiemodel Voor een algemene beschouwing over het elektrisch analogiemodel en de fysische wetten waarop het berust, wordt verwezen naar het vorige nummer van deze Berichten. Wil men met behulp van zo'n model de stroming van water door een grondpakket bepalen, dan is het in het onderhavige geval noodzakelijk geïnformeerd te zijn over het 536

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 34