Werkhoven Schelphoek Op 14 januari 1967 werd het maken van een werkhaven in de Schelphoek-kom op Schouwen en Duiveland voor de somma van f4 296 000,- opgedragen aan het Aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam. In de loop van de maand april werd het eerste baggermaterieel aangevoerd, waarna een aanvang werd gemaakt met het baggeren van de grond verbeteringen en enige verdere voorbe reidende werkzaamheden werden uitge voerd. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee In de verslagperiode zijn verschillende stormen opgetreden waarbij hoge water standen voorkwamen. Voor het eerst sinds februari 1962 werd te Oostmahorn het grenspeil overschreden, dat wil zeggen dat een hoogwaterstand optrad die als stormvloed wordt aangemerkt. De uitgevoerde werken, die dus nog niet eer der zo'n hoge waterstand hadden door staan, hebben zich in het algemeen voor treffelijk gehouden. Alleen aan tijdelijke constructies aan de Lauwerszeezijde is plaatselijk geringe schade opgetreden. Na het winterseizoen zijn de dijkwerken hervat. Dit jaar wordt er geen nieuw dijk vak aangelegd, maar wordt de bestaande zeedijk van de Anjumer- en Lioessener- polder verhoogd tussen het Westerstek - waar de nieuwe afsluitdijk erop aan sluit - en het dorp Peasens. Gedeeltelijk wordt de hoogwaterkering versterkt door aanleg van een nieuw dijkvak door de bestaande zomerpolder. Door deze dijkversterking wordt een eventuele doorbraak naar de Lauwerszee via de Anjumer- en Lioenssenerpolder voorkomen. De bouw van de uitwateringssluizen is thans zover gevorderd, dat aan het eind van de verslagperiode de eerste hefdeu- Het maken van een bodemvoorziening van de schutsluis in de afsluitdijk van de Lauwerszee ren konden worden aangevoerd. Alle 24 hefdeuren zullen in de komende maanden worden aangebracht. Ook zijn de houten puntdeuren van de schutsluis aangevoerd; ze kunnen thans worden ingehangen. Van de 26 doorlaatcaissons voor de sluiting zijn er in ruwbouw enkele vrijwel gereed, zodat men nu een indruk krijgt van hun afmetingen. Met de afwerking van de caissons kan een aanvang worden gemaakt. Voor de nieuwe sluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen werd het eerste beton gestort in de vloer van het buitenhoofd. De wape ning voor de overige vloermoten wordt gevlochten en gesteld. De hoge stroomsnelheden in het sluitgat schuren de bodem uit aan weerszijden van de bodembescherming rond het sluit gat. De bodemverdiepingen die zich thans na het stormachtige winterseizoen beginnen af te tekenen, zijn echter nog niet onrustbarend; wel moeten zij voort durend worden gepeild om plaatselijke verdiepingen zo nodig met zinkstukken te kunnen beteugelen. 557

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 55