Onderzoek naar de verschillende methoden van bodembescherming Het is vanaf de aanvang van het Deltaplan duidelijk geweest dat de grote afsluitingen waarin het plan voorzag, niet tot stand zouden kunnen worden gebracht uitsluitend met behulp van de bestaande werkmethoden. Bij de oprichting van de Deltadienst is dan ook onmiddellijk een afdeling gevormd voor de ontwikkeling van nieuwe materialen en werkmethoden, die zich alleen bezighield met het zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Bij de uitvoering van de verschillende werken werd elke gelegenheid benut die mogelijk heden op hun verdienste voor de praktijk te onderzoeken. Vooral bij de afsluiting van de Grevelingen is op grote schaal met nog onvoldoende bekende methoden en materia len geëxperimenteerd. Voor het eerst werd daar een gat geleidelijk gesloten met behulp van een kabelbaan, waarbij ook verschillende nieuwe materialen op hun geschiktheid voor dit type sluiting werden beproefd. Nieuwe wijzen van bodembescherming werden aan experimenteel onderzoek op grote schaal onderworpen. Welke methode van afsluiting men ook kiest, het ontwerpen van een doelmatige bodem bescherming zal bij de beweeglijke zandbodem in onze zeegaten steeds een essentiële voorwaarde zijn voor het welslagen van de sluitingsoperatie. Bij de opbouw van een af- sluitdam uit steen of ander stortmateriaal moet men er om de stabiliteit te verzekeren niet alleen zeker van zijn dat de bodem onder de dam niet door stroom wordt aangetast, doch ook moet er voor worden gezorgd dat de bodm aan beide zijden van de dam over vol doende breedte wordt beschermd tegen uitschuring. Door de over de dam trekkende getijstromen immers zullen bij een onbeschermde bodem aan weerszijden van de dam ontgrondingen optreden, die in geval ze te dicht bij de dam voorkomen, eveneens stabiliteitsverliezen kunnen veroorzaken. Vanwege het grote belang van de bodembescherming bij de sluitingsoperaties is in de zomer van 1963 een commissie in het leven geroepen, met als belangrijkste taak het inventariseren van alle tot dusver bekende methoden van bodembescherming. Op grond van een uitgebreide studie zou men moeten komen tot een aanbeveling van constructies welke volgens de bestaande inzichten technisch en economisch verantwoord moeten worden geacht voor het gebruik bij de grote afsluitingen in het Volkerak, het Haringvliet, het Brouwerhavensche Gat en de Oosterschelde. Behalve een aantal afdelingen van de Deltadienst waren enige bedrijven en instellingen in de commissie vertegenwoordigd, en wel het Rijkswegenlaboratorium om te adviseren 507

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 5