Klassiek rijshouten zinkstuk Onder het hoofd 'verwerking' komen de vragen aan de orde die de aanvoer van het materiaal en de verwerking ervan tot het eindprodukt betreffen. Vanwaar wordt het materiaal betrokken, is het steeds beschikbaar, kan het in voldoende mate worden aan- aangevoerd? Is de fabricage van het produkt al dan niet arbeidsintensief, vraagt de opslag veel terrein of aandacht? Het is voorts van belang vast te stellen hoeveel en welk materieel nodig is bij de aanmaak van de bodemverdediging in kwestie en het afzinken ervan. Welke ervaringen zijn met de constructie opgedaan, hoe groot is het aantal werk bare dagen, en welke produktie kan worden bereikt? Ten laatste blijft de belangrijke overweging: wat kost het produkt? Studies der werkgroepen Het resultaat van de studie van werkgroep A is - omdat riet en beton voor de grote sluitgaten niet in aanmerking komen - samengevat in een als deelrapport uitgebrachte verhandeling over het klassieke rijshouten zinkstuk. De constructiekenmerken en bodem- beschermende eigenschappen van het zinkstuk worden aan een nader onderzoek onder worpen, en er worden aanbevelingen gedaan tot verbetering van zwakke punten in de constructie. Naast dit samenvattende deelrapport hebben commissieleden en geraadpleegde des kundigen een aantal bijzonderheden nader bezien en de resultaten van hun studies in bijlagerapporten vastgelegd. Zij behandelden onder meer het onderzoek naar het voorkomen van de paalworm en naar de paalwormbestandheid van rijsmateriaal onder verschillende omstandigheden, de aankoop en opslag van rijsmaterialen, de arbeids voorzieningen, het gebruik van kunstmatige zaten en mechanische steenstorters en het zinken op stroom. Aandacht werd ook besteed aan de geschiktheid van azobé-matten ter vervanging van rijshout in waterbouwkundige constructies. Werkgroep B heeft zich, nadat aluminium als ongeschikt van de lijst van toepasbare materialen was afgevallen, bij zijn onderzoek beperkt tot constructies waarin kunst stoffen zijn verwerkt. De kunststoffen bestrijken een zeer groot terrein, dat slechts door 509

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 7