afgesloten. Zand werd gewonnen in de te ontgraven put en in de haventoegang door middel van de cutterzuiger 'Linquen- da II' met een zuigbuisdiameter van 65 cm. Oosterschelde De werkhaven Schelphoek De aanleg van de werkhaven begon met een grote hoeveelheid baggerwerk. Voor dat werk werden twee baggermolens aan gevoerd, de 'Holland VII', met een em- merinhoud van 300 liter, en de 'De Kil', met een emmerinhoud van 235 liter. De 'Holland VII' begon met baggeren voor de grondverbetering ter plaatse van de westelijke havendam, en de 'De Kil' met het opruimen van funderingsresten van een boerderij bij de oostelijke havendam. Nadat deze funderingsresten waren op geruimd, werd ook de 'De Kil' ingezet voor het baggeren ten behoeve van de grondverbetering ter plaatse van de wes telijke havendam, en later ter plaatse van de schermdam. Half april begon de 'Hol land VII' de grondslag voor de wes telijke loswal op diepte te baggeren. De opgebaggerde specie werd of in de oosthoek van de Schelphoekkom of in de Hammen geklapt. Inmiddels werd met de begin april aangevoerde bakkenzui- ger 'Nieuwpoort V' zand geperst in de oostelijke havendam. Begin mei werd de zuiger verplaatst en begon hij met zand te persen voor de westelijke havendam. Nadat de geklapte mijnsteenlaag door de baggermolen 'Holland VII' was vlak- gebaggerd, werd medio mei de uit zes eenheidscaissons bestaande loswal ge plaatst. Door een drijvende kraan werden de caissons met zand gevuld, en begin juni werden de opzetstukken op de cais sons geplaatst. Op 20 juni was het baggerwerk voor de grondverbeteringen gereed, en kon met het opschonen van de haven nabij de schermdam worden begonnen. De mijn- steen ter plaatse van de oostelijke teen van de westelijke havendam werd met behulp van de drijvende kraan aange bracht. Aan de westelijke teen van deze dam wordt de mijnsteen met vrachtauto's uitgereden. Op twee van de drie daar voor aangewezen plaatsen werd een aan tal elektrische waterspanningsmeters ge plaatst. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee De versterking van de zeedijk van de An- jumer- en Lioessenserpolder vorderde snel in de verslagperiode. Het persen van zand zal binnenkort voltooid zijn. Met het aanbrengen van de asfaltbekleding is een aanvang gemaakt. Bij de uitwateringssluizen is het beton werk gereed en zijn de hefdeuren ge plaatst. Begonnen werd met de montage van de bewegingswerken voor de deu ren. Ook de bouw van de schutsluis is zover gevorderd, dat de bewegingswer ken van de puntdeuren geplaatst kunnen worden. De caissonbouw blijft volgens het voor genomen schema voortgaan. Van alle zesentwintig caissons is de onderbak ge reed. Van zes caissons behoeven alleen de bovenvloeren nog te worden aange bracht. De vorm en de afmetingen van de nieuwe sluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen tekenen zich reeds nu duidelijk af. De vloer is volledig gestort; van het brughoofd zijn ook de wanden gereed. Voor het aanbrengen van de zinkstukken van de bodembescherming aan weerszij den van het sluitgat is een methode ont wikkeld, waarbij voor het aanbrengen van de stortsteen die het zinkstuk naar de bodem moet brengen, gebruik wordt gemaakt van de steenstorter 'Lauwers zee'. Deze methode is zeer doeltreffend gebleken, zodat het zinkprogramma van dit jaar snel en zonder moeilijkheden voortgang kan vinden. 51

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 53