De werkhoven 'Schelphoek' Voor met de aanleg van de afsluitdam in de mond van de Oosterschelde kan worden begonnen, moeten aan beide oevers van de Oosterschelde werkhavens worden aange legd. Deze werkhavens zullen vooral dienen voor de ontsluiting van het toekomstige werkgebied te water, de overslag van diverse materialen in rustig water en de aanleg van buffervoorraden. Ze zullen ook de noodzakelijke veilige ligplaats verschaffen aan het drijvend materieel dat bij de dambouw wordt ingeschakeld. Aan de rechteroever van de Oosterschelde is bij de ramp van 1953 een stroomgat ont staan dat 'Schelphoek' wordt genoemd. Dit is een zeer geschikte plaats gebleken voor de aanleg van een werkhoven. De Schelphoekkom, ten zuiden van het dorp Serooskerke op Schouwen gelegen, wordt door de nog aanwezige restanten van de vroegere, door broken zeedijk goed afgeschermd tegen golven uit westelijke richtingen. Bovendien ligt de kom geheel buiten de invloed van de getijstromen in de Hammen, een geul die ten zuiden van Schouwen loopt. De werkhoven zal worden omsloten door een drietal dammen, namelijk een westelijke en een oostelijke havendam, en een schermdam aan de zuidzijde van de haven, die ongeveer evenwijdig aan de ringdijk zal komen te liggen. Deze schermdam, uit stortsteen op te bouwen, zal de golven uit zuidelijke richtingen uit de havenkom weren. De havenkom zal een oppervlakte krijgen van 300 X 400 meter en worden uitgebaggerd tot een diepte van N.A.P. 6 m. In het midden van de havenkom en ten zuiden van de schermdam zullen putten gebaggerd worden tot een diepte van N.A.P. 10 m, bestemd voor de opslag van mijnsteen en grof grind onder water. De toegangsgeul naar de haven krijgt een diepte van N.A.P. 6,50 m; de havenmond zal op dit peil 135 m breed zijn. Rondom de havenkom zal een aantal werkterreinen worden aangelegd. Langs de noordzijde van de haven wordt op N.A.P. -h 3 m een terrein aangelegd dat aansluit tegen de ringdijk. Aan de havenzijde van dit terrein zullen twee loswallen uit eenheidscaissons worden opgebouwd. Het terrein is nodig voor alle handelingen met en verplaatsingen van te lossen materialen; het zal worden voorzien van een afdekking met hoogovenslakken. Het noordwestelijk gedeelte van dit terrein zal verhoogd worden tot N.A.P. 4- 5 m; daar komen de directie- en aannemersketen. Een tweede werkterrein kan op de westelijke havendam worden aangelegd. Deze haven- dam wordt zo gesitueerd, dat aan de westzijde ervan voldoende ruimte overblijft in de Schelphoekkom voor het maken van een bouwdok waarin doorlaatcaissons gebouwd kunnen worden voor de toekomstige afsluiting van de Oosterschelde. Om deze bouwput tegen overstroming te beveiligen zal aan de westzijde van het werkterrein een tuimelkade 19

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 21