H x REGISTRATIE «EETKAMER 1 PANEEL-EERHEIDREGISTRATIE MEETKAMER 2 Sc(lema va„ ee„ meetkanaol REGISTRATIE BÊDtENINGSGÊSÖUW VERSTERKER na ingebruikneming van de sluis twee afzonderlijke series metingen zullen worden uit gevoerd. Eensdeels zullen statistische gegevens worden verzameld over golven, golf- drukken en armkrachten, waarbij wordt nagegaan hoeveel maal per jaar een golf van een bepaalde hoogte voorkomt, of een bepaalde golfdruk. Andersdeels zal een serie metingen worden verricht waarbij het directe verband tussen twee grootheden wordt on derzocht; daarbij komen vragen aan de orde over de invloed van wind op de golven; men wil weten wat voor golfdrukken een bepaalde golf oplevert, in wat voor arm krachten een tegen de drukdozen gemeten golfdruk resulteert en wat de invloed is van de armkrachten op de beweging van de liggers. De eerste soort metingen zal doorlopend plaatsvinden over een periode van 10 tot 20 jaar; de tweede soort alleen bij een aantal stormen voor de invloed van golven en stroom en in een aantal perioden van windstil weer voor de invloed van stroom alleen. Aangezien het verzamelen van statistische gegevens alleen maar zin heeft als het continu gebeurt, moeten de twee groepen metingen onafhankelijk van elkaar kunnen plaats vinden. Een garantie daarvoor is alleen te verkrijgen als men voor beide metingen een volledig gescheiden discipline handhaaft; in de twee meetcabines is die scheiding ruim telijk tot uitdrukking gebracht. De signalen van de verspreid staande opnemers worden via kabels naar een in één van de meetkamers opgesteld meetpaneel gevoerd. Dit paneel komt te bestaan uit 72 iden tieke eenheden, voor elk meetkanaal één, elk voorzien van een afregel- en ijkinrichting in de afgelopen winter is al de helft van het meetpaneel gebouwd. Voor beide meet- ploegen bestaat de mogelijkheid deze signalen door te voeren naar de eigen registratie- apparatuur. Het is zelfs mogelijk dat ook het bedieningspersoneel van de sluis gebruik maakt van deze signalen. De kans bestaat namelijk dat er op de schuiven ontoelaatbaar grote krachten worden uitgeoefend wanneer ze bij storm in gedeeltelijk geheven stand staan. Ook is het mogelijk dat de schuiven bij onderdoorstroming op ontoelaatbare wijze in trilling geraken. Zodra zo'n toestand dreigt te ontstaan moet de stand van de schuiven onmiddellijk worden gewijzigd. Om snel te kunnen reageren moet er in het be dieningsgebouw apparatuur staan waarmede de in de hefwerken van zee- en rivier- schuif 8 optredende krachten kunnen worden geregistreerd. Bovendien wordt deze appa ratuur voorzien van een alarminstallatie die in werking treedt zodra in één van de hef werken een bepaalde kracht wordt overschreden. 69

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 15