Voorzieningen op Schouwen voor de afsluiting van het Brouwershavensche Gat De zuidelijke stroomgeul van het Brouwershavensche Gat zal worden gedicht met een door een kabelbaan op te werpen sluitdam. Volgens de huidige ramingen zal daar een hoeveelheid materialen van ongeveer 600 000 ton voor nodig zijn, waarschijnlijk zeer zware stortsteen en/of betonblokken met een stukgewicht van 2,5 ton. De gondels van de kabelbaan zullen aan beide zijden van het sluitgat worden geladen; daarom moet aan weerszijden voldoende ruimte aanwezig zijn voor de opslag van de helft van de te verwerken hoeveelheid materiaal. Aan de noordzijde, dus op de kop van het damvak op de Middelplaat, zal eind 1967 voldoende ruimte voor materiaalopslag zijn geschapen (zie Driemaandelijks Bericht nr. 39, februari 1967). Met de aanleg van een opslagterrein aan de zuidzijde, op het eiland Schouwen, moet in het voorjaar van 1968 een begin worden gemaakt, opdat het medio 1969 kan worden voltooid; in de tweede helft van 1969 kan dan worden begonnen hier de stortmaterialen op te slaan of te vervaardigen die op dit terrein in depot moeten komen. Het depot zal volgens schema juist gereed zijn vóór de opgeslagen materialen met de kabelbaan moeten worden verwerkt. Bij het ontwerp van het zuidelijk opslagterrein is ernaar gestreefd de uitvoering van dit werk zoveel mogelijk in de pas te brengen met andere werken, zoals de aanleg van het op de duinregel bij West-Repart aansluitende noordelijke gedeelte van de Dammenweg door Schouwen en het aanbrengen van een duinverzwaring onmiddellijk ten westen van de damaansluiting. Op de plaats waar na voltooiing van de afsluiting een afrit van de Dammenweg gemaakt moet worden, wil men nu het zuidelijke vaste railgedeelte van de kabelbaan en de zuidelijke materiaalopslag vestigen, waartoe dit terreingedeelte tijdelijk zal worden opgespoten tot het niveau van de Dammenweg, N.A.P. 6 m. De extra zandhoeveelheid die dit werk vergt, kan later weer worden verwerkt in andere op- en afritten in de nabijheid, die omstreeks 1971 in uitvoering komen. Het op deze manier verkregen terrein zal echter niet toereikend zijn voor de materiaalopslag. De duinregel onmiddellijk ten westen van het punt waar de dam door het Brouwers havensche Gat zal aansluiten op het eiland Schouwen, is tot aan het begin van de Zouten Haard vrij smal. Het wordt dan ook in verband met de voorgenomen afsluiting van de vlak ervoor gelegen zuidelijke stroomgeul noodzakelijk geacht dat duingedeelte te verzwaren. De strandlijn is met behulp van kribben gefixeerd, en het voorland is er vrij smal. Daar om zal de verzwaring aan de polderzijde moeten plaatsvinden. Hoewel de normen voor 82

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 28