D invloed van de afsluiting der zeegaten op de golfaanvai in het Deltagebied waterkeringen, en trouwens alle constructies aan de kust, zoals havendammen, golf- kers en strandmuren, dienen bestand te zijn tegen de aanvalskracht der golven. Uit ervaring die in de loop der jaren met deze constructies onder golfaanvai is opge- jn, blijkt dat men van de aanvalskracht die de golven kunnen uitoefenen, niet gering et denken. waterkering heeft in de eerste plaats tot taak het achterliggende land te vrijwaren en overstroming. In vroeger tijden werd de kruinhoogte van een waterkering ge- eerd op de hoogst bekende waterstanden, die tijdens stormvloeden tot dan toe op- den, zonder rekening te houden met de golfoploop. Bij latere stormvloeden kon het orkomen dat de kruinhoogte van menige waterkering in zo geringe mate het water- I overtrof, dat de golven grote watermassa's over de kruin stortten. Behalve water last kon hierdoor ook schade aan de landzijde van de waterkering ontstaan. Wan- i' zo'n constructie niet bestand bleek tegen deze golfaanvai en beschadigd of zelfs :eel vernietigd werd, zag de beheerder veelal geen andere mogelijkheid, dan haar bij herstel een grotere hoogte te geven en/of de bekledingsconstructie ervan te ver- :ken, door inplaats van bijvoorbeeld een grasmat een steenglooiing aan te brengen, onze tijd kan het ontwerp van een waterkering door modelonderzoek in het water- pkundig laboratorium van te voren proefondervindelijk worden getoetst. Uit een te hoeveelheid van dit soort onderzoeken konden gemiddelde relaties worden afge- d tussen de golfbeweging en de vereiste kruinhoogte en vormgeving van een water ing. Het is duidelijk dat men zich dit inzicht alleen ten nutte kan maken wanneer men jet welke golfbeweging en welke waterstanden in de loop der jaren in het beschouwde bied zullen kunnen optreden. voor het ontwerp van een waterkering maatgevende omstandigheden kunnen speciaal t de golfbeweging betreft, van plaats tot plaats verschillen. In de zeewering van het itagebied komen gedeelten voor die sterk aan de golfslag zijn blootgesteld. Het zijn de eerste plaats de koppen van de eilanden Goeree, Schouwen, Noord-Beveland en alcneren. De zeewering bestaat hier grotendeels uit een natuurlijke duinenrij met voor- jgend strand. Uitzonderingen vormen de kustgedeelten nabij Vlissingen, Domburg en •Vestkapelle, waar geen duinen aanwezig zijn, en de zeewering grotendeels wordt ge vormd door een dijk; voorts het zogenaamde Flaauwe Werk nabij Ouddorp en Goeree. Weer landinwaarts liggen op de eilanden nog enkele sterk aangevallen kustgedeelten. Ze zijn met pijltjes aangegeven op de eerste figuur. In welke mate zal de afsluiting van 85

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 31