Brouwershavensche Gat Het damvak op de Kabbelaarsbank De kleibekleding van het damvak is in gezaaid. In de verslagperiode is de op pervlaktebehandeling van de asfaltbe- kleding geheel uitgevoerd. Verlenging van het damvak op de Mid delplaat Een teenbescherming van steenkorven, de asfaltslab van de kraagstukken als mede de glooiingen van Portugees gra niet en van gepenetreerde stortsteen zijn aangebracht. De asfaltbekleding is na genoeg klaar. Voor de asfaltbetonbekle dingen, die van tijdelijke aard zijn, werd bij wijze van proef een mengsel van iets andere samenstelling dan tot nog toe ge bruikt, een mengsel namelijk waarbij al leen plaatzand werd gebruikt en waar bij het vulstofpercentage hoger is dan gewoonlijk. Bodembescherming in de zuidelijke geul van het Brouwershavensche Gat Na de bouwvakvakantie is begonnen met het aanbrengen van de in de stroomrich ting liggende stukken. Er wordt op stroom gezonken met behulp van een zinkbuis, langs een vast verankerde pon ton. De stukken worden van te voren met steen licht voorgeballast. Voor het zinken wordt steen 10/60 kg gebruikt, voor het afstorten steen 10/300 kg. De bestorting wordt door middel van een steenstortschip aangebracht. Tot nu toe is ca. 80 000 m2 zinkstukken aangebracht. De maximum weekproduktie bedroeg ca. 10 000 m2. Dok voor de bouw van doorlaatcaissons bij Nieuw Bommenede In de verslagperiode kwamen de mijn- steenkaden gereed. Op 28 september heeft de zuiger het bouwdok verlaten. De daartoe doorgebaggerde ringdijk is intussen weer dicht. Verdere zandwinning ten behoeve van het werk vindt plaats in de aanvoerhaven. Met het zetten van de glooiing van beton- en koperslakblokken werd een begin gemaakt. Bijna alle kraagstukken zijn aangebracht. Oosterscheide Werkhoven Schelphoek Het baggerwerk aan de taluds en het op diepte brengen van de haven en de toegangsgeul naar de zate werd voort gezet. In de westelijke havendam en in het haventerrein is het benodigde zand geperst. Inmiddels wordt zand geperst in de oostelijke havendam en het opslag terrein voor de zate. Dat zandbedrijf zal naar het zich laat aanzien in de maand oktober gereed komen. Van de 100 000 ton mijnsteen is ca. 70 000 ton verwerkt. Van de westelijke havendam is het wes telijk talud afgedekt met mijnsteen en stortsteen 10/60 en het oostelijk talud verdedigd met betonblokken. Het talud van het haventerrein wordt nu gereed gemaakt voor het leggen van koperslak blokken. Begin augustus werd de tweede loswal uit eenheidscaissons samengesteld, en spoedig daarna in gebruik genomen. De teenconstructies met kraagstukken langs de schermdam, de westelijke ha vendam en het haventerrein zijn gereed gekomen. Een gedeelte van de kraag stukken bestaat uit azobé-matten. Voor de schermdam is inmiddels 10 000 ton van de 30 000 ton zware steen aange voerd. In september is men begonnen met het maken van een onderwaterdepot van grind in de werkhoven. Verder is een aanvang gemaakt met het leggen van een 3| km lange persleiding voor het oppersen van ongeschikte specie, welke uit de toegangsgeul van de haven moet worden gecutterd in een depot in de oosthoek van de Schelphoekkom. 104

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1967 | | pagina 50