registratie ervan geschiedt in het bedieningshuis. Twee drukdozen in de verdeelbuis ver klikken de druk van de asfaltmastiek aldaar, terwijl 16 thermokoppels in de uitstroom openingen aan het bedieningshuis doorgeven welke temperatuur het asfalt beneden heeft. Er is voorts controle op de stand van de schuiven voor de uitstroomopeningen, op de stand van de hoogtecompensator, op de stand van de stortapparatuur ten opzichte van het dek van het schip, en op de snelheid van voortbewegen van het schip, gekoppeld aan exacte informatie over de produktie van de asfaItinstaNatie. De plaatsbepaling van het schip geschiedt door een systeem van elektronische indicatie dat beschreven is in Drie maandelijks Bericht nr. 41 (augustus 1967), blz. 35 en 36. Op het schip zijn zes elektrische ankerverhaallieren opgesteld met behulp waarvan het schip nauwkeurig in positie kan worden gehouden, en nauwkeurig in een voorgeschreven baan voortbewogen. De krachten in de ankerdraden van elk der lieren worden weer aan het bedieningshuis verklikt. Op de liertrommels kan ruim 500 m draad van 32 mm dikte worden gerold. De lieren kunnen zowel bij de lier als centraal, in het bedieningshuis, worden bediend. De elektrische schakeling ervan is zodanig, dat alle ankerdraden steeds onder een gewenste voorspanning gehouden kunnen worden, terwijl ondertussen zeer geringe koerscorrecties kunnen worden aangebracht. Deze fijnregeling wordt uitgevoerd met slechts één correctieknop. Aan boord bevindt zich ook een laboratorium, ingericht voor het verrichten van proeven ter bepaling van de gunstigste samenstelling van asfaltmastiek van enige gewenste viscositeit, voor het meten van de eigenschappen van het asfaltmengsel en voor het onderzoek van monsters van verwerkte mengsels. Men ontwikkelt thans een standaard procedure voor het ontwerpen van asfaltmastiekmengsels op basis van de eigenschappen van de aangevoerde materialen. In het centraal en hoog opgestelde bedieningshuis staan bedieningslessenaars waarmee de menger de produktie-apparatuur kan controleren en bedienen, de pijpbediende de verwerkingsapparatuur en de schipper de navigatie. De gehele bediening is sterk gemechaniseerd. De keuze van de elektromotoren, de generatoren en de elektrische bedradingen is erop gericht geweest, onder alle omstandigheden een zo goed als storingvrij bedrijf te kunnen garanderen. De in het begin van dit overzicht genoemde proefnemingen zijn voorbereid door de Deltadienst in samenwerking met de Koninklijke Shell en Bitumarin, N.V. De firma Bitumarin was tevens belast met de uitvoering van de proefnemingen. De 'Jan Heijmans' wordt thans in opdracht van Bitumarin gebouwd door Baan Hofman, Machinefabriek en Reparatiebedrijf te Gorinchem, die de bouw van het casco heeft uit besteed aan de Scheepswerf Vahali te Gendt (Gld.). 152

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 42