r De steenstorter 'Lauwerszee' Allereerst werd op basis van dit idee een proefopstelling gebouwd op een ponton. De resultaten leken bijzonder gunstig; proefstorting over een zandplaat die bij laagwater droog viel, bleek ondanks aanvankelijke moeilijkheden met het regelmatig verhalen van de ponton een zeer gelijkmatige verspreiding van de steen te hebben opgeleverd. Na deze bemoedigende proef is voor rekening van de Kombinatie Lauwerszee de steenstorter 'Lauwerszee' gebouwd. Deze steenstorter werkt als volgt. Door middel van sterke elektromagnetische vibratoren wordt een stalen bak in trilling gebracht, waarin zich de te storten steenmassa bevindt. De trilling deelt zich mee aan de steenmassa die zich tengevolge daarvan min of meer als een vloeistof gaat gedragen, inzakt en over de rand van de bak wegloopt. Deze beweging wordt versterkt doordat de vibratoren, drie per bak, schuin tegen de onderzijde van de bak zijn bevestigd, zodat de trilling een horizontale component krijgt in de richting van de overstortrand. Het is merkwaardig te zien, hoe de berg steen langzamerhand ineenzakt, terwijl aan de onder zijde steeds een zeer gelijkmatige stroom stenen zijdelings over boord valt. Zodra de steenmassa zodanig verkleind is dat alle stenen op de bodem van de bak liggen, ver plaatst de rest zich als één aaneengesloten steenlaag in de richting van de overstortrand totdat de laatste steen is verdwenen. Het zou met de trilapparatuur zelfs mogelijk zijn om de stenen tegen een enigszins hellend vlak te laten klimmen. Om de bakken na gebruik schoon te kunnen spoelen is echter een zijdelingse helling van 5% naar de stortzijde aan gebracht. Op de steenstorter 'Lauwerszee' zijn tien van dergelijke bakken aangebracht, die in totaal een hoeveelheid steen van ongeveer 350 ton kunnen bevatten en die in ongeveer 154

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 44