Dok voor de bouw van doorlaatcaissons bij Nieuw Bommenede De grondwerken zijn vrijwel voltooid. De betonglooiingen zijn aangebracht, terwijl met het zetten van de koperslakblokken en het afstorten van de kraagstukken werd voortgegaan. Een begin is gemaakt met het aanbrengen van de wegverhar dingen rondom de bouwput en op de op en afritten. van asfaltbetonwegen op het haventer rein. Oeververdediging van Noord-Beveland Als voorbereiding voor de werkzaamhe den die in 1968 uitgevoerd zullen worden, werd in december een proefbestorting met Engels zeegrind langs de Noordbeveland- se oever uitgevoerd. In totaal werd ca. 6000 ton van dit materiaal door de sleep- zuiger 'Solent' gestort. Oosterschelde Werkhoven Schelphoek Het bcggerwerk voor het op diepte bren gen van de haven vordert gestadig. Bui ten de havenkom begon in november de cutterzuiger 'Adamas' met het op diepte brengen van de toegangsgeul. Bij dit werk trad enige stagnatie op. Langs de havendammen werden praktisch alle kraagstukken aangebracht en op de glooiingen konden alle beton - en koper slakblokken worden geplaatst. De scherm- dam aan de zuidzijde van de havenkom kwam gereed; hierin werd ruim 29 000 ton stortsteen in depot opgeslagen. Ook werd rond 100 000 ton grof maasgrind aange voerd en in het midden van de havenkom in een onderwaterdepot opgeslagen. In november werden de win- en de bakken- zuigers afgevoerd. De westelijke havendam kwam gereed; hij is geheel met klei afgedekt. Het haven terrein werd voor een groot gedeelte met hoogovenslakken afgedekt en ingewalst. In december werd een aanvang gemaakt met het heien van de houten palen vóór de westelijke loswal en nabij de scherm- dam. Thans resteren nog als belangrijkste werkonderdelen het baggerwerk in de ha ven en in de toegangsgeul naar de zate, het baggeren van een put voor de vor ming van een mijnsteendepot door de cutterzuiger 'Adamas' en het aanbrengen C. De werken ten noorden van Hoek van Holland Dijkverzwaring op het eiland Texel De verhoging van de Eijerlandse zeedijk, waaraan in maart 1967 werd begonnen, is vroeger dan was geraamd in het laat ste stadium van uitvoering gekomen. Het 1400 m lange nieuw aangelegde dijkge- deelte is geheel onder profiel gebracht. Thans is men bezig aan de kleibekledin- gen. De asfaltbekleding zowel op de hoogwaterkering als op de binnendijks gelegen weg zullen in het voorjaar van 1968 worden aangebracht. De verhoging en verzwaring van de Zand dijk van 1938, oorspronkelijk een inlaag- dijk, maar in 1954 tot hoofdwaterkering verheven, is op de kleibekleding na ge reedgekomen. De vroegere duiker door deze dijk, die diende voor de afwatering van de polder 'Robbengat', zal door een hevelinstallatie van gewapend beton wor den vervangen. De uitvoering van dat werk voor een bedrag van f53 500 is ge gund aan de hoofdaannemer. De verhoging en verzwaring van de Zanddijk van 1956 tenslotte werd in juni van het afgelopen jaar gereed opgele verd. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee 162

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 52