JUMBO Een Ott-stroomsnelheidsmeter wordt' over boord gezet Het doel van de meting geeft aanwijzingen voor de te meten grootheden, zoals stroom snelheid, stroomrichting en chloorgehalte. Op grond hiervan wordt bepaald welke meet- nstrumenten zullen worden gebruikt. Aangezien de praktijk leert dat gedurende de iitvoering storingen in de apparatuur kunnen optreden, dient ieder vaartuig bij voor- Keur een tweede exemplaar van elk der te gebruiken instrumenten aan boord te hebben. Het contact onderling en zo nodig met de vaste wal moet door het meenemen van nobilofoon- of marifooninstallaties of van portofoons worden gegarandeerd. Voor de opzet van een meting is dus behalve meettechnische ervaring ook een uitge breide lokale bekendheid vereist. nmiddels wordt het meetgebied, met meetraaien en meetpunten, in tekening gebracht. In een afzonderlijke schets wordt de plaats van elk meetpunt met Decca-coördinaten of berekende hoeken ten opzichte van de vaste wal ingetekend, en de naam van het vaartuig vermeld dat dit meetpunt voor zijn rekening neemt. Behalve het doel van de meting en het meetprogramma wordt de indeling van alle meetploegen, de seinvoering, de verbindingen en dergelijke, in een 'draaiboek' vast gelegd. Op de dag die aan de meting voorafgaat krijgt elke ploegleider een exemplaar ✓an dit draaiboek, plus de nodige meetformulieren. Op deze wijze kan men er zeker van zijn dat tijdens de meting iedereen nauwkeurig op de hoogte is van hetgeen van hem wordt verwacht. Naarmate met meer instrumenten en meer schepen wordt gewerkt, zal de oogst aan ge- gegevens groter zijn. De uitwerking ervan tot voor het gestelde doel bruikbare resultaten en het in tekening brengen ervan vergt veel tijd. Bij grote metingen kan er zelfs een aantal maanden voor nodig zijn, maar een week tot tien dagen is wel het minste waar men op moet rekenen. Een reden hiervan kan zijn, dat in de uitwerkperiode doorgaans al weer andere metingen moeten worden voorbereid en uitgevoerd. De werkzaamheden van de meetdiensten in het Deltagebied dragen een operationeel Karakter: peilingen en metingen moeten frequent worden uitgevoerd, en de resultaten dienen snel ter beschikking te komen, teneinde met behulp daarvan een slagvaardig beleid te kunnen voeren bij voorbereiding, bouw en bewaking van de werken. Zoveel nogelijk zullen de meetdiensten dan ook hun methoden voor het uitwerken van de ge gevens standaardiseren. Het is niet mogelijk vanaf schepen of meetopstellingen aan de wal alle facetten van de 177

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 11