worden benut. Overigens moet niet geheel worden uitgesloten dat voor bepaalde vormen van verblijfsaccomodatie ook in het buitendijkse gebied op bescheiden schaal een plaats kan worden ingeruimd. Voor het merendeel van de verblijfsaccomodatie kan aansluiting worden gezocht bij de bestaande woonkernen. Aan het behoud van historische stads- en dorpsgezichten dient daarbij aandacht te worden besteed. De oppervlakte droogvallende gronden zal door opspuiten of bekaden nog enigszins worden uitgebreid. Ook de voor recreatieve doeleinden geschikte oeverlengte zal daar door toenemen. De oevers zullen overigens over een grote lengte moeten worden voor zien van een verdediging tegen afslag. Bepaalde oevers zullen wel, andere niet een goede bad- en zwemgelegenheid kunnen bieden; dit laatste in verband met dichtbij gelegen diepe geulen of met het oog op milieuhygiënische omstandigheden. De in hygiënisch opzicht meest betrouwbare mogelijkheden voor zwemmen en baden mogen voorshands in het westelijke deel van het bekken worden verwacht. Hoewel de noodzaak van het aan leggen van circulatie-zwembaden momenteel niet vaststaat, lijkt het niettemin verstandig om daar plaatselijk op de oevers de nodige ruimte voor te reserveren. De geprojecteerde bossen, meteen oppervlakte van 825 ha, zullen in eerste instantie in de vorm van compacte eenheden tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Later kunnen hierin door uitkappen open ruimten met grote randlengten worden gemaakt. De meer open terreinen zullen de vorm kunnen krijgen van door beplanting omzoomde weilanden en oeverstroken. De uiteindelijk te verwachten natuurlijke oevervegetatie zal eveneens bij dragen tot de aantrekkelijkheid van het nieuwe landschap. Grote nieuwe mogelijkheden zuilen ook voor de watersport onstaan. Het ten zuiden van Ouddorp-Stellendam geprojecteerde gelede gebied met zijn vele, merendeels kunstmatig te vormen eilanden leent zich goed voor watersport met kleinere boten. Het open water in het westelijke deel en in het centrum van het bekken is daarentegen beter ge schikt voor grote vaartuigen. De realisatie van het geprojecteerde spaarbekken voor de drinkwatervoorziening in het oostelijk deel van het bekken zou de thans aanwezige uit gestrekte watervlakte minder onherbergzaam en dus voor de recreatie aantrekkelijker maken. Vooral de vorming van recreatief aantrekkelijke randmeren moet worden toege juicht. Door het wegbaggeren van ondiepten zal de bevaarbare oppervlakte water, dieper dus dan 1,5 m, toenemen tot 6900 ha. Een reeks deels bestaande, deels nieuw tot stand te brengen havens en haventjes kan voor de watersport worden ingericht. Afhankelijk van het karakter van de jachthaven kunnen daarbij voorzieningen met een verzorgend karakter nodig zijn. Jachthavens met om vangrijke verzorgende faciliteiten zijn vooral op hun plaats nabij bestaande, thans veelal reeds min of meer op het water georiënteerde woonkernen. De inrichtingsschets voorziet voorshands in 15 jachthavens met ligplaatsaccommodatie voor 10 000 tot 13 000 boten. Aanleg en inrichting daarvan kunnen zich richten naar de gebleken behoeften. Om het Grevelingenbekken in een zodanige toestand te houden dat het aantrekkelijk blijft voor de recreatie zullen tamelijk vergaande hygiënische voorzieningen moeten worden getroffen. Een moeilijkheid hierbij is dat voor het betrekkelijk korte recreatie seizoen niet zulke grote investeringen kunnen worden gedaan als in een permanente samenleving verantwoord is. Het voor een gemiddelde zomerse zondag in de verdere toekomst met het jaar 2000 als oriëntatiepunt - te verwachten aantal bezoekers in het Grevelingenbekken kan, op grond van voorlopige becijferingen, worden gesteld in de orde van grootte van 250 000. Een opvangcapaciteit van tenminste hetzelfde aantal bezoekers moet realiseerbaar worden geacht. Verdere optimalisering van de mogelijkheden, welke de inrichtings schets in principe biedt, is daarvoor evenwel nodig. 250

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 28