De invloed van de afsluiting van het Volkerak op de getijbeweging in het Deltagebied tot aan de afsluiting van het Haringvliet Door de afsluiting van het Volkerak zal in het Deltagebied een scheiding tot stand wor den gebracht tussen het noordelijk en het zuidelijk Deltagebied. Deze twee afzonder lijke gebieden zullen hun definitieve vorm krijgen na de afsluiting van het Haringvliet in 1970 en de Oosterschelde omstreeks 1978. Het toekomstige Grevelingenbekken, dat na de afsluiting van het Brouwershavensche Gat tot stand zal komen, is reeds van de beide genoemde bekkens gescheiden als gevolg van de aanleg van de Grevelingendam. De aanleg van een dam door het Volkerak, met name ter plaatse van het Hellegat, is uitvoerig gemotiveerd in deel 5 van het eindrapport van de Deltacommissie. In datzelfde deel van het rapport vindt men ook getijgegevens voor de toestand die in het noordelijk gebied zal optreden na de afsluiting van zowel het Volkerak als het Haringvliet. Naar het zich thans laat aanzien zal het Volkerak echter een jaar eerder worden afgesloten dan het Haringvliet en voor de tussenliggende fase biedt het Deltarapport geen getij gegevens. Het is noodzakelijk gebleken deze lacune aan te vullen en op grond van het daartoe verrichte onderzoek kunnen in dit artikel gegevens worden verschaft over de berekende getijbeweging in de overgangsfase tot aan de afsluiting van het Haringvliet. Om de veranderingen in de getijbeweging ten gevolge van de afsluiting van het Volke rak te doen uitkomen, zal steeds een vergelijking worden gemaakt tussen het gemiddeld getij in de overgangsfase en dat bij de huidige toestand met afgesloten Grevelingen en een gemiddelde boven-Rijnafvoer van 2200 m3/sec. Voor de huidige toestand zijn de waarden van het gemiddelde getij uit de natuur be kend. Voor de bepaling van het gemiddelde getij in de overgangsfase is gebruik ge maakt van het hydraulisch getijmodel van de benedenrivieren in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft en het elektrisch analogon 'Deltar'. Behalve de invloed van de afsluiting van het Volkerak op de gemiddelde getijbeweging in het noordelijk Deltage bied zullen ook enkele gegevens worden vermeld over de gevolgen van de afsluiting op het zuidelijk Deltagebied. Alle resultaten zijn vermeld in de bijgevoegde tabel, waarin ter vergelijking de overeenkomstige waarden voor de huidige toestand zijn opgenomen. De stations waar de vermelde waarnemingen werden gedaan staan aan gegeven in figuur 1. Invloed op de verticale getijbeweging in het noordelijk Deltagebied Uit de modelproeven blijkt dat de afsluiting van het Volkerak verzwakking ten gevolge zal hebben van het verticale getij in het noordelijk Deltagebied. De tijverschillen wor den geringer bij ongeveer gelijkblijvende middenstand. De vermindering van het tij- 252

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 30