3 1 De versiering op het centraal machinegebouw van de schutsluizen in het Volkerak uit en het aanbod van de aannemer om een der gevels van dit gebouw met een plastiek te laten versieren, werd door de Deltadienst dankbaar aanvaard. Een vrije opdracht werd verstrekt aan de kunstenaar Jan van den Brink te Etten (N.B.), die een relief in keramische tegels ontwierp met als belangrijkste figuur een vogel. De kunstenaar koos de noordgevel van het gebouw uit als plaats voor zijn plastiek. Omdat daar weinig scherp licht komt, had het geen zin een plastische vorm te ontwerpen. Om het grote grijze betonvlak zo veel mogelijk te verlevendigen, heeft de kunstenaar het grove materiaal bouwkeramiek gekozen, een van de weinige grondstoffen die tegen zo veel beton niet verielen. Het gebouw staat nogal geïsoleerd en de plastiek zal dan ook meestal van vrij grote afstand worden gezien. De vormen zijn daarom eenvoudig ge houden, mede om de harmonie met de betonkubus niet te verstoren. Een rand van kwart siet zorgt voor de overgang van keramiek naar beton. De plaats op de gevel werd be paald door een viertal uitlaatpijpen die links in de muur zitten verwerkt. Om een zeker kleurenevenwicht te bereiken, zal onder de uitlaatpijpen een opgaande beplanting worden aangebracht. Het ontwerp van Van den Brink is aanvaard, en zal binnen afzien bare tijd aan het machinegebouw worden aangebracht. Aan de uitwendige versiering van het bedieningsgebouw van de uitwateringssluizen in het Haringvliet is nog niets gedaan. Voor het interieur van dit gebouw daarentegen is in 230

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 8