Vorderingen in de periode! april -1 juli 1968 A. De werken van Het Deltaplan Haringvliet De stortebedden van de uitwaterings- sluizen Voortgegaan werd met het maken van het stortebed aan de rivierzijde. Met een baggermolen werd de grondslag onder profiel gebracht, waarna het grind met behulp van onderlossers en een drijven de kraan in de grindkoffer werd aange bracht, en later met een baggermolen geprofileerd. Na het zinken en afstorten van de zink- stukken werden op het eind van het stor tebed tetraëders geplaatst. De opruiming van de ringdijk Het damwandscherm en de bronbemaling op de buitenberm van de ringdijk aan de zeezijde werden verwijderd. De steen die op de kraagstukken lag werd opgenomen en verwerkt in het stortebed. Met een drijvende kraan werden kraagstukken en opgebroken asfaltbekleding in onderlos sers geladen en tegen de Voornse oever geklapt. Begonnen werd met het wegbaggeren van het restant van de ringdijk. Aan de noord- en zuidzijde, waar het stortebed breder uitloopt, werd de dijk doorgraven. De toeleidingsgeulen naar de uitwateringssluizen Het baggeren van de toeleidingsgeul aan de rivierzijde werd verder voortgezet. Het uitkomende zand werd geklapt in het Haringvliet. Begonnen werd met het baggeren van de toeleidingsgeul aan de zeezijde. Hier voor werd de zuiger 's-Gravenhage', met een emmerinhoud van 800 liter, van de rivier- naar de zeezijde versleept; het baggeren aan de rivierzijde werd voort gezet door twee molens van respectieve lijk 400 en 500 liter emmerinhoud. Later in deze periode werd aan de zee zijde nog een tweede molen ingezet. Een perszuiger perste het zand van de zee zijde in een depot ten zuiden van de Vis sershaven. Om al de specie te kunnen bergen werd ten zuiden van het buiten haventerrein een nieuw stort aangelegd. Met de cutterzuiger Nassau-Bay werd zand uit de toeleidingsgeul aan de zee zijde gecutterd en in de duinaansluiting geperst. Deze duinaansluiting werd voor een deel geprofileerd en stuifvrij ge maakt. In deze periode werd uit bouwput en ringdijk 605 000 m3 gebaggerd; 41 000 m2 zinkstuk werd gezonken; 51 000 ton stort- steen verwerkt; 25 210 ton grind werd op de zinkstukken gestort; 44 300 ton grind ging in de grindkoffer, alsook 17 225 ton grind 2-5 mm. Uit de toeleidingsgeulen werd 346 000 m3 gebaggerd en geklapt, 480 000 m3 gebag gerd en geperst en 650 000 m3 gecutterd. Rak van Scheelhoek Nadat het steile talud aan de Voornse oever door het klappen van zand was verflauwd tot een helling van 1 5, kon het met zinkstukken worden afgedekt. Dit deel werd op klassieke wijze uitge voerd. Voor het zinken met behulp van de spud- pontons werden 19 vaste ankerpunten ge- 274

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 52