Fig. 18. De geuldiepte en de in 1907 en 1908 geme ten zoutverdelingen bij de hoog- en laagwoterken- tering in de Brielsche Maas Fig. 19. De geuldiepte en de berekende en gemeten zoutverdeling bij de laagwaterkentering in het Ha ringvliet als functie van de rivierafvoer Fig. 20. De geuldiepte en de zoutverdeling bij de laagwaterkentering in het Brouwershavensche Gat en de Grevelingen vóór de afsluiting van de Gre- velingen als functie van de rivierafvoer Fig. 21. Geuldiepte van Oosterschelde tot Volkerak en berekende zoutverdeling bij de laagwaterkente ring voor verschillende rivierafvoeren 21 Fig. 22. Zoutverdeling aan de oppervlakte bij de laagwaterkentering op verschillende plaatsen langs het traject Oosterschelde - Volkerak - Haringvliet vóór de afsluiting van de Grevelingen in 1964 als functie van de afvoer van Maas en Waal Fig. 23. Zoutverdeling aan de oppervlakte bij de laagwaterkentering op verschillende plaatsen langs het traject Oosterschelde - Volkerak - Haringvliet na de afsluiting van de Grevelingen in 1964, als functie van de afvoer van Maas en Waal Westerschelde (zie fig. 17). Bij afwijkende getijstanden zal dan ook een nogal grote spreiding voorkomen in de zoutgehaltes. Uit het beperkte aantal meetgegevens waarover we beschikken is daardoor nog moeilijker een algemeen beeld op te bouwen. De be rekende zoutverdeling voor het traject van de Eemsmond tot aan Emden komt in het algemeen goed overeen met de waarnemingen. Zowel uit 1907 als uit 1908 is een meting bekend van de zoutverdeling gedurende een geheel getij op de toen nog open Brielsche-Maasmond. Uit de gegevens blijkt dat de ver zittende invloed van de zee bij de laagwaterkentering zelfs bij relatief kleine rivier- afvoeren niet eens reikte tot Den Briel. Bij de hoogwaterkentering werd twee kilometer zeewaarts van Zwartewaal nog slechts een chlooriongehalte van 1000 mg/1 gemeten (zie fig. 18). In de morfologie van de Brielsche-Maasbodem valt het op dat er weliswaar geulen voor- 292

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 14