Overzicht van het gebied dat in de 'Deltar' wordt gereproduceerd met de plaatsen der aangesloten peilschalen Zoals in het voorgaande is uiteengezet, is de waterbeweging gedurende de afsluiting bepalend voor de manoeuvres welke met de caissons moeten worden uitgevoerd. Een belangrijk punt is de voorspelling van het moment van kentering waarop de caissons moeten worden afgezonken. Immers, voor de daaraan voorafgaande handelingen met de caisson is nogal wat tijd nodig; het moment waarop een caisson het bouwdok moet verlaten ligt ongeveer twee uur voor de kentering. Voor het voorspellen van de kentering is de waterbeweging in het Haringvliet, in het Volkerak, het Zijpe, het Mastgat en in het Hollandsch Diep met de daarop aansluitende riviertakken van belang. Deze waterbeweging kan worden gereproduceerd in het elek trisch getijmodel 'Deltar', dat wanneer het zover is dan ook geheel voor de Volkerak- afsluiting zal worden ingezet. De waterstanden en stromen in de genoemde riviertakken en zeearmen worden bepaald door de getijbeweging op zee enerzijds en de rivieraf- voeren anderzijds. Deze randvoorwaarden worden in de Deltar ingevoerd. Ter verkrijging van de benodigde gegevens is een aantal peilschalen, waaronder die te Hoek van Hol land, te Hellevoetsluis, te Stavenisse en te Moerdijk, per telefoonkabel verbonden met de Deltar. Men is dus voortdurend op de hoogte van het verloop van het getij langs de kust, terwijl men daarnaast de beschikking heeft over de gemeten en voorspelde rivier- afvoeren. Behalve de bepaling van het kenteringstijdstip en het verloop van de stroomsnelheid vóór de kentering, moeten de maximumvervallen voorspeld worden; dit laatste in ver band met de stabiliteit van de geplaatste caissons en de bovenlaag van de drempel. 312

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 34