De verhoogde dijk in de bebouwde kom van Krimpen aan de Lek profiel 1). De bestorting reikt tot N.A.P. 0,70 m en is 2,00 m breed. De binnentaluds zijn gemaakt onder een helling van 1 2. In de thans in ontwerp zijnde dijkvakken, vanaf de Hoekse sluis tot Bergstoep, zijn deze taluds ontworpen onder een helling van 1 3. Vanaf dit punt oostwaarts begint namelijk de invloed van opperwater merkbaar te worden. De bebouwing hier is minder intensief en gunstiger gelegen ten opzichte van de dijk, zodat deze belangrijke profielverzwaring wel betaalbaar is, hoewel toch ook op deze dijkvakken huizen zullen moeten worden afgebroken (zie profiel 2). De taluds worden hier met kleigrond verzwaard en de kruin met zand opgehoogd; de wegfundering wordt er gemaakt van lava, waarop een gesloten wegdek wordt aan gebracht. Het jaar 1968 zal voor de Krimpenerwaard een belangrijk jaar zijn. De dijkverhoging in de bebouwde kom van Krimpen aan de Lek zal dan namelijk gereed komen. Onlangs is met het laatste dijkvak van 180 m begonnen (zie de dwarsprofielen 3 en 4). In verband met de vele aanpassingswerken aan de bebouwing, zoals het afbreken, in korten en opvijzelen van gebouwen, kon dit werk slechts in kleine dijkvakken worden uitgevoerd. Het heeft 8 jaar geduurd en de kosten bedroegen f2 500 000,—. In totaal werden er 30 huizen en bedrijfsruimten afgebroken en 40 stuks opgevijzeld, terwijl nog enkele gebouwen werden ingekort en verbouwd. Het aantal coupures kon tot een minimum worden beperkt. Alleen ten behoeve van het autoveer op Kinderdijk en twee belangrijke industrieën zijn coupures in de waterkering gemaakt, welke met een dubbele rij azobé-vloedplanken kunnen worden gesloten; de drempelhoogte van deze coupures bedraagt N.A.P. 4 m. Nabij de Buitenweg te Krimpen aan de Lek, aan de oostzijde van de bebouwde kom, bevindt zich een laag buitendijks gelegen woongebied, dat veel hinder van hoog water ondervond. Voor dit gedeelte bleek het mogelijk een nieuwe waterkering te ontwerpen die dit gehele gebied omsloot. Hiertoe werden gronden buitenpolders van J. K. Smit N.V. te Kinderdijk aangekocht. De lengte van deze waterkering is 450 m, de water- kerende hoogte N.A.P. 5,30 m (zie profiel 5). 314

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 36