D, De werken tot indijking van de Lauwerszee Recreatie in het Lauwerszeegebied Al heel spoedig nadat een aanvang was gemaakt met de Lauwerszeewerken bleek dat er van de kant van het publiek grote belangstelling voor bestond. Daarom is in 1963 in samenwerking met de afdeling voorlichting van de Deltadienst te Oostmahorn een expositie ingericht, waar behalve dat een algemene indruk wordt gegeven van de Lau werszeewerken een aantal bijzonderheden van het werk in begrijpelijke vorm wordt uit eengezet. Op de tentoonstelling zijn onder andere foto's, tekeningen en bodemvondsten te vinden, die betrekking hebben op of te danken zijn aan de uitvoering van de Lauwers zeewerken. Tevens staat er een grote maquette met het plan voor de inrichting van het Lauwerszeegebied na de afsluiting. Voor de organisatie van het bezoek werd een over eenkomst gesloten met de stichtingen Landaanwinningsbelangen Noord-Friesland en Noord-Groningen. In aansluiting op een bezoek aan het expositiegebouw in Oostmahorn verzorgen de stichtingen boottochten naar de werken. Gidsen begeleiden de bezoekers en zorgen gedurende de excursie voor toelichting. Aan de Groninger kant zijn er eveneens goede mogelijkheden voor het publiek om het een en ander van de Lauwerszeewerken te zien. In de afgelopen jaren was het reeds mogelijk om het dijkvak dat aansluit aan de Groninger kust, algemeen 'De Groninger Pier' genoemd, tegen een kleine vergoeding op te rijden en een bezoek te brengen aan een expositie die op het einde van het dijkvak was ingericht. Ook daar waren gidsen aanwezig om de nodige voorlichting te verstrekken. Het is nu mogelijk geworden te rijden over het in 1968 gereedgekomen dijkvak op de Zuidwal, dat de verbinding vormt tussen het werkeiland en de Groninger kust. Sedert half juli 1968 organiseren de stichtingen vanaf het einde van 'de Pier' bustochten naar de verschillende werken bij de sluizen. Al heel spoedig bleek dat hier flinke belangstelling voor bestond. In de loop van dit jaar zijn al 6000 bezoekers per bus op het werkeiland geweest. Dat het bezoek aan de Lauwerszeewerken in een behoefte voorziet blijkt wel uit het over zicht van de aantallen betalende bezoekers in de afgelopen jaren. Vooral het drukke bezoek aan de Groninger Pier heeft ieder verrast. Enkele jaren achter een was hier immers niet meer voorhanden dan een stuk afsluitdijk met een weg op de binnenberm en aan het einde een eenvoudige expositie op een opslagterrein. Blijkbaar vormde het feit dat men hier op een zandplaat midden in de Waddenzee kon rijden voor velen een grote attractie. Vrijwel nergens kan men zo goed het verloop van eb en vloed 317

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 39