volgen als op dit punt, waar bij laagwater de gehele omgeving droogvalt maar bij hoog water de zee rondom tegen de dijk klotst. De openstelling van het eenvoudige restaurant 'het Pierenend' midden in zee heeft het bezoek nog vergroot. Zoals uit het overzicht blijkt verwacht men voor dit jaar echter een lager aantal betalen de bezoekers voor de Groninger Pier. Dit komt doordat het Groninger dijkvak na haif juli van dit jaar geheel voor het publiek is opengesteld, zodat sindsdien alleen de bezoe kers van de Pier die een excursie naar de sluizen maken nog worden geregistreerd. In het jaar 1969 verwacht men een nog groter totaal aantal belangstellenden. Dan zal het Lauwerszeeproject met de dichting van het sluitgat zijn hoogtepunt bereiken. Velen zullen ongetwijfeld van de gelegenheid gebruik willen maken om dit waterbouwkundig gebeuren van nabij mee te maken. Er worden op dit moment reeds voorbereidingen getroffen om de bezoekers op te vangen en zoveel mogelijk van de werkzaamheden te laten zien. Vanzelfsprekend zijn de beide stichtingen bij deze voorbereidingen nauw be trokken. In de gehele streek rond de Lauwerszee ziet men de afsluiting van de Lauwers- zee als het begin van een nieuw tijdperk van bloei waarbij ook de kernen op het oude land zullen profiteren van de activiteiten in verband met de recreatie. Men is dan ook van plan ter gelegenheid van de afsluiting allerlei festiviteiten in de streek rond de Lauwerszee te organiseren. Niet alleen echter de uitvoering van de Lauwerszeewerken is een trekpleister voor be zoekers; ook het Lauwerszeegebied zelf, zoals het nu nog ligt als een ongerept Wadden gebied, trekt velen aan. Een aantal malen per seizoen worden er wadwandelingen ge houden. Daarnaast zijn er sportvissers die met hun bootjes in de geulen liggen te vissen en op deze wijze in zekere zin al vooruit grijpen op de toekomstige mogelijkheden van dit gebied. Hetzelfde doen de zeilers die met een zeewaardig schip hun weg via de Lauwerszee te kiezen. Binnen een straal van 50 km rond de Lauwerszee wonen thans ruim 600 000 mensen. Voor de recreatie van deze bevolking in de eerste plaats, biedt de Lauwerszee als enig groot recreatiegebied in de omgeving grote mogelijkheden. Maar als men de grote aantrek kingskracht van de Waddeneilanden op een veel wijdere omgeving, waaronder West- Duitsland, in aanmerking neemt, kan men zich enig idee vormen van de ruimere betekenis die de Lauwerszee als recreatiegebied kan krijgen. Op een vijftal plaatsen aan het ongeveer 2 000 ha grote meer met zijn grillig gevormde oevers kunnen jachthavens worden ingericht. De bouwput voor de caissons vlak bij de sluizen in de afsluitdijk gelegen kan als jachthaven worden ingericht, met name voor zeegaande jachten; bij Oostmahorn kan de werkhoven in het Bootsgat als jachthaven worden ingericht; bij Ezumazijl verbindt een vrij smalle geul een geschikte plaats voor een jachthaven met de Lauwerszeeboezem; bij Dokkumer Nieuwe Zijlen kan een jacht haven worden aangelegd aan de zuidelijke oever van het Dokkumerdiep; bij Zoutkamp tenslotte kan een jachthaven geprojecteerd worden ten zuiden van de Panserpolder. Verder kunnen op een aantal plaatsen langs de oever van het meer ligplaatsen voor plezierjachten worden gemaakt. Eén is er al aanwezig, namelijk de haven aan de Hoek van de Bant. Enkele plaatsen lenen zich in het bijzonder voor oeverrecreatie. Met name ten oosten van Ezumazijl, ten oosten van het Dokkumerdiep, bij de Blikplaat, ten noorden van het Oude Robbengat en rond het Nieuwe Robbengat vindt men geschikte plaatsen voor de ver- blijfsrecreatie en de dagrecreatie. Er zullen speelweiden, voet- en rijwielpaden, ligplaat sen of parkeerplaatsen kunnen worden aangelegd. 319

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 41