legen gronden kan in de loop der jaren een struweel van wilgen en bramen tot ontwikke ling komen. Plaatselijk kunnen zelfs duintjes opstuiven met daarop een tijdelijke duin begroeiing. Tussen de uitersten van lage, natte gronden en hoger gelegen blijvend droog vallende terreinen zullen zich natuurlijke graslanden ontwikkelen die, wanneer de mens zich van ieder ingrijpen onthoudt, op den duur zullen overgaan in moerasbos. Een der gelijk gevarieerd landschap leent zich bij uitstek voor het vestigen van een blijvende en rijke fauna. Het terrein zal voer de vogelwereld een ideale broed- en pleisterplaats vormen. Zal het niet-omkade gedeelte goeddeels aan de natuur worden overgelaten, voor de omkade gronden is een landschapsplan in ontwikkeling, dat voorziet in de aanleg van een aantal grotere bossen rondom de binnenkaadse kreken nabij de haven aan het Oort en in de omgeving van de recreatieve voorzieningen. De tussen deze bos sen resterende open ruimten zullen stuifvrij moeten worden gemaakt. Zij kunnen bij voorbeeld bestaan uit wild grasland, afgewisseld met laag blijvende bosschages. Ook bij de inrichting van die omkade terreinen wordt gestreefd naar de vorming van een land schappelijk fraai gebied. Om de grote mogelijkheden van het nieuwe gebied tot volle ontplooiing te brengen hebben de provincies Friesland en Groningen in nauwe samenwerking met de vier Lauwerszeegemeenten een plan opgezet voor een recreatieschap voor het Lauwerszee- gebied. Het schap zou hoofdzakelijk tot taak hebben de gezamenlijke inrichting en het gezamenlijk beheer van recreatieve objecten in de Lauwerszee, zoals jachthavens, kam peerterreinen, zomerhuisjes en dergelijke. Daarnaast zou het de belangen van de recreatie in meer uitgebreide zin in het Lauwerszeegebied moeten behartigen. Ook wordt wel ge dacht aan een openbaar lichaam voor het beheren van het gehele Lauwerszeegebied. 322

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 44