Bij het loden van de drempelhoogte is voor het eerst gebruik gemaakt van een speciaal voor dit soort werkzaamheden uitgerust meetschip van de Waterloop kundige Afdeling van de Deltadienst. Over enige tijd zal dit vaartuig, waar over binnenkort uitgebreider wordt be richt, ook worden ingeschakeld bij de werken te Hellevoetsluis en in het Brou wershavensche Gat. Nog dit jaar zal het werk voor de eer ste maal kunnen worden opgeleverd. Brouwershavensche Gat Bodembescherming in de Zuidelijke Stroomgeul Voortgegaan werd met het storten van fijn grind in de middenstrook van het be- zinkingsveld en het afdekken daarvan met klassieke, geheel uit rijshout samen gestelde zinkstukken. De randen van het bezinkingsveld zijn geheel afgezonken, deels met 'klassieke' stukken, deels met zogenaamde 'zooistukken', dat zijn zink stukken waarin een glad, zanddicht kunststofweefsel is verwerkt. Na gedurende een bepaalde periode te hebben proefgedraaid is het nieuw ge bouwde asfaltschip 'Jan Heymans' be gonnen met het aanbrengen van de as- faltbodembescherming tussen de midden- strook en de randen van het bezinkings veld. Werk- en opslagterrein bij West-Repart In april 1968 werd begonnen met de aan leg van een werk- en opslagterrein achter de duinreep bij West-Repart op Schou wen. De ter plaatse aanwezige bovengrond, bestaande uit klei, werd ontgraven en opgeslagen in depots die tevens als pers kaden fungeerden. Twee woningen en enige opstallen, alsmede een gedeelte van de weg langs de binnenduinvoet tus sen Renesse en Scharendijke, werden af- en opgebroken. Waar in de toekomst de funderingen voor de kabelbaan moeten worden ge maakt, werden zandpolen aangebracht, reikend tot N.A.P. 16 m. Om de pers kaden stabiel te maken werden daar ter plaatse ook zandpolen aangebracht, en wel van 6 m lengte. Telefoon- en elektri citeitskabels en een drinkwatertransport- ieiding werden buiten het werk omgelegd. Het voor de ophoging benodigde zand wordt in het Brouwershavensche Gat ge wonnen en via een lange persleiding in het werk gespoten. Daar het perswater zout is, mocht het niet in de polder wor den geloosd, doch moest het met behulp van een tijdelijk pompstation over de duinreep heen in de vlettenhaven West- Repart worden gepompt. Wekelijks wordt ±15 000 m3 zand geperst. Begin augustus was de aanleg van het zanddepot voltooid en kon begonnen worden met het profileren en het stuif- vrij maken van het terrein door het met 5 cm teelaarde af te dekken. Verwacht wordt dat het zandpersen in de loop van oktober kan worden beëindigd. Om zand verstuiving tijdens de uitvoering van het werk tegen te gaan, werden rijsschermen geplaatst. Bouw van doorlaatcaissons Op 29 maart 1968 vond de onderhandse aanbesteding plaats van 'het maken van 12 doorlaatcaissons, 2 landhoofdcaissonS- en het verrichten van droge en natte aan vullende grondwerken'. Het werk werd opgedragen aan de laagste inschrijver, de Combinatie Caissonbouw Brouwers havensche Gat te 's-Gravenhage, voor de somma van f 15 640 000,—. Begin april werd een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden. Na dat de bronnen voor de bronbemaling 327

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 49