Het dijkgedeelte op de losplaats aan het Vierhuizergat, dat nog niet op hoogte was, zal in de komende maanden even eens worden voltooid. Het geulenstelsel dat door de aanleg van het dijkvak grote veranderingen heeft ondergaan, begint zich thans te stabili seren; alleen bij de uitmonding van het Nieuwe Robbengat in het Vaarwater naar Oostmahorn treden in de onmiddellijke omgeving van het sluitgat nog belang rijke zandafzettingen op. Omdat het Nieuwe Robbengat in het voorjaar van 1969 gebruikt zal worden als vaarweg voor de caissons wordt de ontwikkeling hier nauwlettend gevolgd; misschien zal er ingegrepen moeten worden om een voldoende ruime vaargeul te behouden. Aan het stortebed van de uitwaterings sluizen wordt verder gewerkt. Men ge bruikt hier de reeds eerder in deze be richten beschreven zogenaamde dunne zinkstukken, een zool van zanddicht nylonweefsel met een dunne laag riet en rijshout en een enkel roosterwerk. Om dit omvangrijke zinkwerk op tijd te vol tooien wordt ook in de nachturen door gewerkt. Ook de noordelijke bouwputdijk voor de schutsluis is thans bijna verwijderd, zodat binnenkort scheepvaart door de sluis kan worden toegelaten. De lagere delen van de schutsluis, die ontworpen zijn op de boezemstanden van de afgesloten Lauwerszee, worden voor zien van een tijdelijke bescherming tegen de hoge waterstanden die in de komende winter bij de nog niet afgesloten Lauwers zee kunnen optreden. Twee eenheidscais sons konden juist voor het afsluiten van de verslagperiode in drijvende toestand worden gebracht. De diepgang kwam nauwkeurig overeen met de vooraf be rekende. Het centraal dienstgebouw kon voor de eerste maal worden opgeleverd. In het sluitgat wordt verder gewerkt aan het aanbrengen van de laatste laag zware basalt, waarop de caissons zullen rusten. Enige vakken zijn reeds nagenoeg op de voorgeschreven hoogte gekomen; voor het verkrijgen van een zo vlak mogelijke drempel zal de gehele constructie met een zware balk, die is opgehangen aan een ponton, vlak worden geschoven. Voor het wegdek Anjum-Banthuis zijn de grondwerken thans gereed. Op enige aansluitende wegen werd, na het aan passen van de aardenbaan, een nieuwe verharding aangebracht. De ophaalbrug over de sluis te Dokku mer Nieuwe Zijlen is geplaatst. Gewerkt wordt aan het aanbrengen van het brug dek. De geleide- en remmingwerken zijn voltooid. Het werk aan de aansluitende wegen wordt voortgezet. 329

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 51