een aantal monsters uit de boringen, waaruit dan met behulp van de methode van de kleinste kwadraten een gemiddelde ijklijn is vastgesteld. Uitgaande van een normale ver deling kan de standaardafwijking voor deze gemiddelde ijklijn, in poriënprocenten uit gedrukt, op 0,72% gesteld worden. Met behulp van deze gemiddelde ijklijn zijn alle ter- reinmetingen omgerekend tot poriëngehaltes, zodat het verloop van het poriëngehalte met de diepte in 5 punten van het geklapte zand en de ondergrond ervan werd bepaald. Uitvoerig is op deze wijze van meten en bepalen van het poriëngehalteverloop ingegaan in het artikel 'Dichtheidsonderzoek van de grond ten behoeve van de Deltawerken' in nummer 41 (augustus 1967) van het Driemaandelijks Bericht. In het terrein werd gelijktijdig met de bepaling van de specifieke elektrische weerstand van de grond de conusweerstand gemeten. Dat is de weerstand, die de conusvormige punt aan een sondeertang ondervindt wanneer hij in de grond wordt gedrukt. Direct boven de conus bevond zich ook nog een meetlichaam dat de wrijving langs een klein deel van het oppervlak van de sondeertang bepaalde. Aldus werd ook het verloop met de diepte voor de conus- en de plaatselijke wrijvingsweerstand gemeten. In geen der gemeten grootheden poriëngehalte, conusweerstand en wrijvingsweerstand -zijn duidelijke overgangen geconstateerd tussen geklapt zand en oorspronkelijke onder grond. Wel is er verschil in de frequentie van het voorkomen van de bepaalde gemeten weerstanden en poriëngehaltes. Voor de conusweerstand en de plaatselijke wrijvings weerstand mag worden aangenomen dat ze onder andere afhankelijk zijn van de boven- belasting, dus van de diepte waarop ze gemeten zijn. Om deze afhankelijkheid te elimi neren dienen deze weerstanden gedeeld te worden door de zogenaamde terreinspan ning, het gewicht van de bovenliggende grondmassa op de diepte van waarnemen. Voor het geklapte zand en voor de oorspronkelijke ondergrond zijn de frequentieverdelingen van het poriëngehalte en van het quotiënt van conusweerstand resp. plaatselijke wrij vingsweerstand en terreinspanning bepaald. Voor alle grootheden wordt in het geklapte zand een grotere spreiding gevonden dan in de ondergrond. Het geklapte zand blijkt grote variatie te vertonen in onder meer de poriëngehaltes ondanks het feit dat al het zand op dezelfde wijze werd aangebracht. In het voorgaande werden de resultaten van de metingen in het veld besproken. De be oordeling van de vraag of er sprake was van losgepakt zand vond plaats aan de hand van de in het laboratorium bepaalde kritieke dichtheid van een aantal monsters uit het geklapte zand. Voor de onderzochte monsters werd een kritieke dichtheid van 42% a 42,5% gevonden. In het geklapte zand kwamen dus blijkens fig. 4 zowel lossere als vas tere pakkingen voor dan de kritieke. Bij gebruik van geklapt zand in sluitgaten onder met deze proef vergelijkbare omstandigheden dient dan ook terdege rekening te worden gehouden met de hier gebleken mogelijke losse pakking. Gelukkig heeft geklapt zand doorgaans een grotere doorlatendheid voor de stroming van water door de poriën dan een uit zand bestaande ondergrond, waarin in het Deltagebied namelijk vaak klei- of slibrijke laagjes voorkomen. Bij het persen van het zand in de bakken vloeien slib en fijne zanddeeltjes overboord, terwijl ook bij het klappen nog enig fijner materiaal ver loren gaat. Hierdoor ontstaat in het geklapte zand een relatief grote doorlatendheid. Dit is gunstig, omdat wateroverspanningen, veroorzaakt door spanningsveranderingen in de grond bijvoorbeeld ten gevolge van het plaatsen van een caisson of het optreden van ontgronding, dan in korte tijd door het afstromen van water kunnen worden opgeheven. Het gevaar voor stabiliteitsverlies vermindert in zo'n geval snel. Blijkt dan ook in de ondergrond van een sluitgat losgepakt zand voor te komen, dan kan de doorlatendheid van de ondergrond veelal verbeterd worden door er zand op te klappen. Voorzichtig heid blijft echter geboden. 306

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1968 | | pagina 28