en 68 000 m3 geklapt; ook werd 6000 ton mijnsteen verwerkt. Na de afsluiting werd voor de verdere opbouw van de dam nog 204 000 m3 zand gezogen en geperst en 10 000 ton mijnsteen verwerkt. Bodembescherming in het Rak van Scheelhoek De werkzaamheden ten behoeve van het aanbrengen van een bodembescherming in het tracé van afsluiting in het Rak van Scheelhoek werden voortgezet. Eerst werd de bodemligging door het klappen van zand verhoogd tot N.A.P. 8 m. Met be hulp van afzinkpontons werden op deze ondergrond vervolgens zinkstukken ge legd. Er werd 334 000 m3 zand geklapt, gedeel telijk afkomstig uit de toeleidingsgeul van de rivierzijde naar de uitwateringssluizen en gedeeltelijk uit de ontgraving van de ringdijk rond deze sluizen. Er werd 23 000 m2 zinkstuk gelegd en 16 000 ton steen verwerkt. Terreinen voor de aanmaak van beton blokken Twee terreinen, één nabij de vissershaven te Stellendam en één nabij de werkhoven te Hellevoetsluis, zijn door ophoging tot N.A.P. 3,50 m geschikt gemaakt voor het opstellen van een betonfabriek. De twee betonfabrieken zullen de blokken fabriceren waarmee, met behulp van de kabelbaan over het Rak van Scheelhoek, de sluiting van het Haringvliet zal wor den voltrokken. Voor dit werk is 45 000 m3 zand gespo ten en 41 000 m3 zand droog verwerkt. Volkerak Het damvak over de Plaat van Maltha en de stortsteendrempel in het sluitgat De werken aan het damvak over de Plaat van Maltha en de stortsteendrem pel in het sluitgat kwamen in 1968 ge reed. Op 31 december vond de eerste oplevering plaats. Inmiddels is men begonnen met het tref fen van voorbereidingen voor de sluiting van het Volkerak, die is voorzien in de maand april van dit jaar. Brouwershavensche Gat Bodembescherming in de zuidelijke stroomgeul Op 29 oktober kwam het asfaltschip 'Jan Heijmans' gereed met het leggen van een asfaltmastiekmat als onderdeel van de bodembescherming voor de zui delijke stroomgeul. Daarna werd het schip afgevoerd. In totaal is 38 000 ton gietasfalt verwerkt. Het gedeelte van het damvak over de Middelplaat dat als zanddepot voor de asfaltbereiding was ingericht, werd weer in de oude staat terug gebracht. Op 23 oktober kon door de steenstorter 'Pieter' een begin worden gemaakt met het bestorten van de asfaltmat met steen 10/60 kg; in totaal werd 13 000 ton steen op de mat gestort. Voorts werd een aan tal zinkstukken nabestort met 20 000 ton stortsteen 10/300 kg. Werk- en opslagterrein bij West-Repart Op 3 oktober werd het zandpersen be ëindigd. Er was toen 820 000 m3 zand ver werkt. De winzuiger 'H.A.M. 204' en de bakkenzuiger 'Beverwijk 37' zijn afge voerd en de persleiding is opgebroken, terwijl ook de perssteiger die nabij Scha- rendijke in het Brouwershavensche Gat was uitgebouwd, is opgeruimd. Ook de waterpompen die dienden voor het naar zee terugpompen van het zoute pers water, werden verwijderd. Begin oktober kon een aanvang gemaakt worden met het aanbrengen van de zand cementstabilisatie op een gedeelte ter grootte van 13 550 m2 van het werkter rein; dit werk kwam op 30 oktober ge reed. 386

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 52