gedeeltelijk met een 5 cm dikke kleilaag afgedekt. Het cutteren van de toegangsgeul kwam gereed; van de 12 ha grote havenkom werd driekwart gedeelte op diepte ge- cutterd. Begonnen werd met het aanbren gen van de verankeringsconstructie van de loswallen, die uit stalen damwand worden opgebouwd. De Groeneweg werd vanaf de Provinciale weg tot aan het haventerrein, over een lengte van on geveer een kilometer, tot 6 m verbreed en aldus geschikt gemaakt als toegangs weg naar de werkhoven. De oude ver harding werd uitgebroken en door een 70 cm dik zandbed vervangen, waarover een grindasfaltbetonverharding zal wor den aangebracht. Inrichting van haven en terreinen te Burghsluis Op 7 oktober begon de aannemer de werkzaamheden. In een snel tempo werd uit de bestaande haven 40 000 m3 specie gebaggerd. Daarna werd begonnen met het heien van de palen van de loop- en afmeersteiger. Het terrein ten behoeve van de opslag van materialen van het Waterschap 'Schouwen-Duiveland' kwam gereed. Begonnen werd met het bestra ten van de opgehoogde terreinen onmid dellijk ten westen van de haven. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee Het dijkvak op de Zuidwal is voltooid, zij het dat nog enige kleibekleding moet worden aangebracht. Er wordt nog ge werkt aan het op hoogte brengen van het dijkgedeelte op de losplaats aan het Vierhuizergat. Hier moet de weg op de definitieve plaats worden aangelegd waarna het binnenbeloop kan worden af gewerkt en de dijk op hoogte kan wor den gebracht. De waterloopkundige toe stand van het Nieuwe Robbengat, waar in door de aanleg van het dijkvak op de Zuidwal ingrijpende veranderingen op traden, is thans in zoverre gestabiliseerd, dat overzien kan worden welke verrui mingen moeten worden uitgevoerd om de geul in het voorjaar geschikt te maken als vaargeul voor de caissons. In de ko mende maanden zal hiertoe een zandzui ger worden ingezet. Het caissonbed van de drempel in het sluitgat is voltooid. Uit de thans beschik bare gegevens kan worden afgeleid dat de vlakheid ervan zeer bevredigend is. Naast het caissonbed worden nog plaat selijk aanstortingen aangebracht van zware basaltstortsteen. Uit het modelonderzoek, waarin thans de meest recente gegevens konden wor den opgenomen, bleek dat naast de drempel ter hoogte van de laatst te plaatsen caissons aan de Waddenzee zijde belangrijke ontgrondingen kunnen optreden ten gevolge van de wervelstra ten bij ebstroom. Om deze ontgrondin gen binnen de perken te houden zal de bodembescherming hier nog 40 m verder worden doorgetrokken. Totaal zal hier toe 10 000 m2 zinkwerk worden uitge voerd. Ook hier zullen weer zogenaam de dunne zinkstukken met een zool van nylonweefsel worden toegepast. De ran den worden verzwaard met oude kettin gen. Met het aanbrengen van de stukken is al een begin gemaakt. Op de stortebedden van de uitwaterings sluizen moet nog wat steen worden aan gebracht; niettemin kon reeds, bij wijze van beproeving, met alle sluizen ge stroomd worden, zij het dat de vervallen nog gering waren doordat het sluitgat nog niet is geblokkeerd. Tijdens de slui ting zullen de sluizen bij eb worden ge opend, om de stroomsnelheden door het sluitgat zoveel mogelijk te verminderen. Het was daarom toch belangrijk om reeds nu metingen te doen bij geopende sluizen. 388

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 54